Už jste někdy slyšeli o sportu označovaném jako padel? Informace o něm můžete také najít pod názvem „padel tenis“ nebo „paddle tennis“. Zjednodušeně řečeno je hra padel velmi specifická kombinace tenisu, squashe, badmintonu a stolního tenisu, která se hraje na venkovním nebo vnitřním kurtu s pevně danými rozměry.
Padel se hraje jako čtyřhra, tedy ve dvoučlenných týmech na každé straně hřiště. Patří do skupiny raketových sportů a vznikl koncem 60. let minulého století v Mexiku, kde první kurt postavil Enrique Corcuera (v roce 1969 v Acapulcu).
Hra se odtud postupně rozšířila do dalších zemí Latinské Ameriky. Přirozenou cestou přes Španělsko a Portugalsko se pak padel dostal i do Evropy. Dnes už se hraje téměř ve stovce zemí světa a počet jeho hráčů se celosvětově blíží 20 milionům. V roce 2023 bude padel také součástí Evropských her, které se budou konat v polském Krakově.
V České republice se hraje asi 10 let a v současnosti najdete tři padelové kluby v Praze a další v Ostravě, Klatovech, Berouně a Teplicích. V rámci České padelové federace se tento sport hraje systémem turnajů podobně jako tenis pod názvem Česká padelová tour. Obdobný tenisu je také systém žebříčků, který existuje pro muže, ženy, smíšené dvojice i juniory.
Konkurenčním projektem je Padel liga, která je také systém turnajů, ale výhradně pro amatérské hráče. Padel ligu podporuje například tenistka Karolína Plíšková, nebo bývalý fotbalový reprezentant Jan Koller.
Postupně se české reprezentace objevují i na mezinárodním poli. Muži skončili v roce 2021 na 7. místě na Mistrovství Evropy. V loňském roce hrály mužský i ženský tým kvalifikaci o postup na Mistrovství světa. Ten se sice zatím nepovedl, ale české týmy se v kvalifikaci neztratily.
Co je pro padel potřeba
Padelový kurt
Kurt na padel je stejně jako u tenisového obdélníkového tvaru, ale je kratší a širší. Jeho rozměry jsou 20 × 10 metrů a uprostřed má síť podobnou té tenisové. Důležitou součástí padelového kurtu jsou stěny ze tvrzeného skla na kratších stranách a stěny z pletiva na delších (bočních) stranách. Kurt je tak celý uzavřený, vstupy na něj jsou jen uprostřed na úrovni sítě.
Povrch kurtu na padel tvoří umělá tráva se zásypem z jemného křemičitého písku. To je důležité pro správný odskok míčku. Podobně jako u squashe hráči využívají ke hře i stěny kurtu. V ČR už v současnosti není problém si padel kurt nechat vybudovat od profesionálů podobně jako kurt tenisový.
Raketa
Základní potřebou pro každého hráče je raketa. Ta je menší než tenisová a nenajdete na ní výplet ze strun, ale pevný střed s různě velkými otvory. Povinné je bezpečnostní poutko, které zajišťuje, že raketa nikomu nevyletí z ruky a nemůže tak další hráče zranit.
Rakety jsou podobně jako u tenisu různé. Dělí se podle kvality hráčů na rakety pro začátečníky, pokročilé a zkušené. Čím méně padel ovládáte, tím lehčí raketu si vyberte, protože se lépe ovládá. S tím, jak se budete zlepšovat, si můžete vybrat raketu odpovídající vašemu stylu hraní. Ten může buď vynikat razancí a rychlostí úderu, nebo jeho přesností, případně raketou, která oba styly spojuje.
Různé jsou také tvary hlavy rakety. Může být buď kulatá, která se nejlépe hodí pro vyznavače obranné hry, nebo mít tvar diamatu, vhodný pro silové hráče, kteří chtějí hlavně útočit. Mezi kulatou a diamantovou hlavou je někde uprostřed raketa s hlavou ve tvaru slzy.
Hmotnost raket je různá, pohybuje se ve stovkách gramů – od cca 270 g u dětí až po 400 g u mužů. Odlišný je také materiál, z níž jsou jednotlivé druhy raket vyrobeny a podle jeho kvality se liší i jejich cena.
Vnější vrstvy jsou obvykle tři a jsou buď ze skelného vlákna, nebo grafitu. Počet vrstev určuje odolnost rakety a razanci úderu. Vnitřní vrstva rakety může být buď vyrobena z měkké pěny, nebo ethylen vinyl acetátu, který se vrací do původního tvaru.
Kombinace různých vrstev, jejich počet a materiál určuje vlastnosti rakety a také její cenu. Ta se pohybuje v závislosti na typu a značce v řádech tisíců korun. Pokud s padelem začínáte, nechte si při výběru rakety raději poradit od někoho zkušenějšího. Délka rakety nesmí být větší než 45,5 cm, šířka je nejčastěji 38 cm.
Další vybavení
Míček na padel
Míče na padel jsou obvykle žluté, případně bílé, a podobají se tenisovým míčkům. Jsou méně nahuštěné než tenisové a jejich jednotlivé typy se liší svými vlastnostmi a také tím, pro jaký typ hracího stylu jsou nejvhodnější. Obvykle se prodávají v sadách po 3 kusech a koupíte je v obchodech se sportovním vybavením.
Síť pro padelový kurt
Bez sítě si padel nezahrajete. Padelová síť má pevně dané rozměry, a to na šířku hřiště, tedy 10 m, a do výšky ve středu 88 cm a na okrajích kurtu 92 cm. Je upevněna dvěma sloupky
Padelová obuv a oblečení
I když pro padel stačí tenisová obuv, ideálně ta, která je určená pro hru na antukovém povrchu, existují také speciální padelové boty, které jsou už běžně k dostání pro muže, ženy i děti. Oblečení stačí jako na tenis, tedy tričko a šortky, případně u žen sportovní sukně. Ponožky se používají stejné jako na tenis. Odrazit se může jen od skleněné stěny, nikoli od pletiva. Podání s odrazem od pletiva je považováno za chybu.
Pravidla hry padel
Hru zahajuje hráč na pravé straně kurtu, který stojí za čarou pro podání a podává diagonálně do pole pro podání na straně protihráčů. Podávající má dvě podání a musí střídat strany, stejně jako v tenise, přičemž jeho spoluhráč strany při podání nestřídá.
Důležité je, že míček může raketou po odrazu zasáhnout nejvýše v úrovni svého pasu. Protihráč může míček odehrát po dopadu, nebo po odrazu od skleněné stěny. Odraz od pletiva není povolený a takové podání je chybné.
Míček lze na polovinu soupeř odehrávat během hry také takzvaně z voleje, nesmí ale nikdy dopadnout více než jednou. Specialitou je, že pokud se míček odrazí tak, že přeskočí 4 m vysoké hrazení kurtu, může být odehrán i z místa mimo kurt, ale při takovém úderu je nutné zasáhnout soupeřovu polovinu kurtu.
Chybou je odraz na pletivo i přímý zásah tvrzeného skla bez odrazu. Bod se získává také za dvojchybu při podání soupeře, dvojdopad na jeho straně, nebo když zasáhne hrazení bez odrazu, případně ho odrazí na pletivo. Bod se získá i také, když soupeř zahraje do sítě, nebo míčkem zasáhne vás, případně vašeho spoluhráče. Body se počítají jako v tenise, při stavu 6:6 následuje zkrácená hra (tie-break). Vždy po lichém gamu si týmy mění strany kurtu. Hraje se na dva vítězné sety.
Jak se liší padel od klasického tenisu
I když jsou si oba sporty hodně podobné, rozdíly tu jsou. Kurt na padel má jiné rozměry a hrát se při něm může i odrazem o zadní stěnu. Odlišné je také podání a nutnost mít raketu na bezpečnostním poutku. V tenisu se za zásah soupeře míčkem stačí omluvit a můžete i tak bodovat, v padelu vás to bod stojí. Možnost hrát odrazem o stěnu vyžaduje velké soustředění na to, kam se míček odrazí. Rychlost a razance odrazu i dopadu je tak věcí herní taktiky.
Padel může hrát každý
Pokud se nechystáte právě na profesionální kariéru, můžete začít padel hrát v jakémkoli věku. Je ideálním sportem pro rodiny i seniory, kteří se chtějí udržet ve formě. Vzhledem k jeho rostoucí popularitě se s kurty na padel budete setkávat stále častěji nejen v zahraničí, ale i u nás. Nechcete si ho zkusit zahrát i vy?