Obývací pokoj patří k místnostem, které jsou v domácnosti užívány nejvíce. Ve většině bytů a domů musí taková místnost plnit více funkcí. Odpočíváme tam, relaxujeme, bavíme se, někdy i pracujeme, cvičíme nebo vykonáváme domácí práce. Protože v něm trávíme tolik času, měli bychom se v něm hlavně cítit dobře. Tak bychom měli přistupovat i k jeho výzdobě.
Význam dekorací v obývacím pokoji
Volba nábytku, barev a dekoračních předmětů je výrazem vkusu a stylu každého domova. A o obývacím pokoji to platí zvlášť, protože je to místo, kam zveme své hosty. Dekorace mohou mít i ryze praktický význam, jako mají například osvětlovací tělesa, nástěnné hodiny, zrcadla, svícny, aroma lampy, dekorativní květináče a obaly na květináče, mísy apod.
Ať už se rozhodneme pro jakýkoli styl, podstatné je, abychom se v něm cítili dobře. Sebedokonalejší interiér navržený bytovým architektem, v němž se ale budeme cítit jako v galerii nebo u právníka, nám nedá domácí zázemí a neuvolníme se v něm. Proto si i v případě spolupráce s interiérovým designérem jasně vymezte, jaké jsou vaše představy, případně dejte najevo, co je pro vás tabu.
Jak si vybrat správný styl obývacího pokoje
Styl zařízení obývacího pokoje by měl odpovídat tomu, kdo se v něm bude nejčastěji pohybovat. Jiný bude u mladého single majitele bytu, jiný seniorského páru a jiný u rodiny s malými dětmi (konkrétně u dětí třeba i záleží, zda mají svůj vlastní a dle svých přání vyzdobený dětský pokoj, kde si mohou hrát, nebo si hrají primárně v obývacím pokoji).
Základ určí už výběr nábytku, jemuž by pak měla odpovídat také barevnost stěn a podlahy, vzory a barvy bytového textilu i dekorační prvky.
Někdo sice tvrdí, že styly by se neměly kombinovat, ale některé osobnosti se prezentují tím, že vlastně žádný styl nemají. Klidně zkombinují rustikální jídelní stůl s moderní knihovnou a originálními obrazy a k tomu přidají pendlovky po babičce. Ale ani poněkud divoký výběr zařízení vám u nich vadit nebude.
Dalšího člověka byste si zase neuměli představit jinak než v obýváku zařízeném v konkrétním stylu, ať už bude konzervativní, provokativní nebo standardně normální. Dekorace do obývacího pokoje mohou hodně říct i o tom, co má jeho majitel rád, jestli čte, cestuje, poslouchá hudbu, sleduje fotbal v televizi nebo pořádá domácí party.
Ať už se rozhodnete pro jakýkoli styl, dejte mu logiku. Tím myslíme, že různé zóny určené k odlišným činnostem by na sebe měly logicky navazovat. Například jídelní stůl by měl být co nejblíže ke kuchyňskému koutu, čtecí křeslo s lampou zase blízko knihovny a pohovka proti televizi a stereu.
Barvy a vzory v obýváku
Stěny a podlaha tvoří v místnosti největší plochy a jejich barevnost je tak pro celkové vyznění interiéru zásadní. Pro podlahu se v obývacím pokoji doporučuje dekor dřeva, který působí teple a příjemně. Nemusí jít jen o dřevěný masiv, ale dřevěné dekory se používají i u podlahových krytin z jiných materiálů.
Pokud volíte barevnou podlahu, dejte také přednost spíše teplejším barevným tónům. Důležité je, aby podlaha v celém obývacím pokoji byla stejná, protože to místnost opticky zvětší. Zajímavým detailem pak může být menší koberec nebo předložka třeba u pohovky, nebo v jídelně.
Stěny v obývacím pokoji by měly být spíše v pastelových odstínech ladících s nábytkem. Příliš tmavé barvy na stěnách prostor opticky zužují a berou mu vzdušnost, proto bychom případně sytou barvu měli použít jen na jedné, maximálně dvou protilehlých stěnách, nebo ve skutečně velkých místnostech.
Stejně opatrní bychom měli být také u tapet a volit raději také spíše méně výrazné vzory. Výhodou tapet ale je, že mohou zakrýt nějaký nedostatek na stěně. Stejnou službu mohou poskytnout i obklady, ať už se jedná o kámen, dřevo nebo třeba keramiku. Ale opět jen na jedné stěně, nebo její části, pokud je obklad tmavý. Kontrast mohou interiéru dodat i barevně výrazné závěsy, přehozy, polštáře apod.
Nábytek
Dominantním dekoračním předmětem může být i vhodně vybraný nábytek. Například tvarově i barevně výrazná pohovka může prostor zcela ovládnout, stejně jako mohutná knihovna na míru nebo velký jídelní stůl.
Dnešním trendem je vzdušnost, proto by ani obývací pokoj neměl být nábytkem přeplněný a měly by v něm zůstat základní koridory pro chůzi, abyste se nemuseli při každém opouštění místnosti složitě proplétat mezi nábytkem.
Můžete si vybrat moderní nábytek, nebo solitérní starožitné či designové kusy, ale vždy by k sobě měly jednotlivé části nábytku ladit. Určitě by neměla chybět vhodná sedací souprava, odkládací či konferenční stolek a také úložné prostory.
Osvětlení do obýváku
Také svítidla jsou důležitá při oddělení jednotlivých zón. V každém obývacím pokoji by mělo být několik svítidel. Pokud v něm máte i jídelní stůl, tak centrální světlo by mělo být nad ním, pokud ne, tak nad konferenčním stolkem.
Výhodou je možnost zvyšovat a snižovat intenzitu světla, nebo zapínat jen část svítidel. K stropním světlům byste měli doplnit stojací nebo stolní lampy, případně využít zajímavé efekty podsvícení televize a různých interiérových detailů. Skvělé jsou i bodové reflektory, například nad barem, v knihovně, případně nad pracovním stolem.
Z hlediska designu se u světla do obývacího pokoje doporučuje použít jedno výrazné, ať už jde o velké závěsné svítidlo, nebo výraznou stojací lampu, a k němu pak doplnit další svítidla, která budou méně nápadná.
U konzervativních interiérů v historických budovách ale můžeme mít svítidla v jednom stylu odpovídajícím nábytku, v moderních interiérech mohou světelné dominanty i dvě, nebo tři. Vždy záleží na celkové velikosti a vyznění místnosti a jejích světelných podmínkách. Dnes není problém si vybrat i barvu světla, zejména u LED svítidel. Do obývacího pokoje se doporučují spíše svítidla s teplým bílým světlem.
Rostliny a květiny v obývacím pokoji
Květiny jsou vždy výrazným prvkem každého interiéru. Dnes už si květinovou výzdobu mohou dopřát také ti, kteří svou péčí zabijí i kaktus. Současné umělé květiny jsou od živých k nerozeznání a zalévat je nemusíte. Ale pokud se rozhodnete pro přírodní verzi, budete si zároveň i zvlhčovat klima v místnosti. Každopádně rostliny dodávají každému obýváku přívětivou atmosféru.
Vhodné je kombinovat stále zelené rostliny s kvetoucími a ty v květináčích doplňovat také o živé řezané. Dekoračními prvky jsou také vázy, ať už jsou skleněné, keramické, porcelánové, dřevěné či jiné, nebo obaly květináčů. Ty se dnes dají koupit jak ze dřeva, tak i z keramiky, případně z betonu v mnoha různých stylech.
Můžeme je dokonce sezónně střídat a pomocí obalu dokreslit atmosféru konkrétního období. Krásně vypadají také stojany na květiny nebo rostliny do pokoje umístěné na speciální police. Při jejich výběru ale dávejte pozor na to, které pokojové rostliny jsou vhodné do stínu a které na přímé slunce.
Stálé a sezónní dekorace
Dekorace jsou stálé, které se nemění, například obrazy, fotografie, plastiky, svítidla, ale také sezónní, které v průběhu roku vyměňujeme. K nim patří například řezané květiny, svícny, květinová aranžmá ze sušených i čerstvých květin, ale také sošky vztahující se k určitým svátkům, doplňková světla, vonící dekorace, třeba aroma lampy nebo pot-pourri, různě barevné svíčky atd. Dekoračním prvkem může být i bytový textil, například ubrus a prostírání, povlaky polštářů, záclony apod.
Asi nejvýznamnějším obdobím z hlediska dekorací je pro obývací pokoje advent a Vánoce. Právě v obýváku míváme vánoční stromeček, betlém, adventní věnec, svícny, světýlka a dekorace v oknech. V mnoha rodinách mají také speciální plastiky, které se vystavují jen v této době, třeba sošky andělů, madony s dítětem či hvězdy.
A zvláštní jsou i sezónní květiny, ať už jde o vánoční hvězdu, vánoční kaktus nebo větvičky barborek. Podobně výrazná bývá dekorace do obýváku na jaře a o Velikonocích, ale hodně lidí mění své dekorace průběžně po celý rok.
Dekorace na stěny
Dekorace na zeď do obývacího pokoje pomohou rozbít velké prázdné plochy a ve velkých místnostech i pomohou prostor zvukově vyrovnat. Ke stálým dekoracím na stěnách patří nejčastěji obrazy a fotografie, ale mohou to být i závěsné koberce, tapiserie, výšivky, reliéfní plastiky atd.
V bytech mladých se mohou na stěnách objevit třeba sítě či provazy s připnutými fotografiemi, LED řetězy nebo LED sítě ve více barvách, nebo originální plakáty. Pokud si stavíte dům, můžete si pořídit na zeď i krb, ale ani v paneláku se nemusíte obejít bez ohně, existují i elektrické krby, případně krby na biolíh..
Praktickým a zároveň designovým prvkem jsou hodiny. Těch je na trhu obrovské množství, ať už máte moderní či historický interiér. Dekorativně může působit i policová stěna neobvyklého tvaru, nebo knihovna naplněná knihami různých barev a velikostí
Právě police a vitríny jsou často místem, kde máme dekorativní předměty vystaveny. Pokud preferujete police, volte spíše menší počet dekoračních prvků, aby se vám na policích dařilo bez problémů udržovat čistotu.
Pro velký počet malých předmětů se spíše hodí vitríny, jejichž skla vystavené předměty alespoň částečně chrání před prachem. V obou případech by ale neměl být prostor přeplněný. Zajímavý efekt vytvoří zadní strana vitríny se zrcadlem, případně podsvícení polic nebo vitríny třeba LED páskem.
Stůl jako centrum dekorací
Jídelní i konferenční stoly bývají z hlediska dekorací nejčastějším cílem. Dekorace na stůl v obýváku může být ryze praktická, například mísa s ovocem, miska s čokoládovými bonbony či slanými pochutinami, ale také ubrus a prostírání. Na stolech ale bývají také svícny, součásti jídelního servisu a další prvky a většinou i váza s řezanými květinami. K tomu se na stolech může objevit i jiné květinové aranžmá a na Vánoce i adventní věnec. Využít můžete i svítidlo nad stolem a zavěsit na něj dekoraci podle svého výběru a ročního období.
Nezapomínejte na okenní parapety
V každém obýváku je minimálně jedno okno. Jeho parapet je rovněž vhodným místem pro dekorace a květiny, zejména když záclony okno cele nezakrývají, nebo jsou vzdušné. Parapety jsou místem, kde jsou velmi často květináče s květinami, různé sošky, ale také svícny. Okna ale můžete dekorovat i mnohem víc, inspirujte se v článku o okenních dekoracích.