Jak doma vyčistit stříbrné a zlaté šperky?

Jak doma vyčistit stříbrné a zlaté šperky?

zlato a tribroŠperky jsou ozdobou, kterou nosí většina žen i spousta mužů. Největší oblibě se bezpochyby těší šperky vyrobené z drahých kovů jako je zlato a stříbro. Ovšem i tyto doplňky se stejně jako vše ostatní špiní a ztrácí tak svůj lesk. Je proto potřeba je čas od času vyčistit. Jak to zvládnout sami doma? Existuje několik způsobů, některé se hodí jen pro jeden z kovů, jiné jsou oběma společné.

Jak vyčistit stříbro?

Stříbrné šperky je potřeba čistit častěji, protože díky obsahu sulfidu stříbrného reagujícího s okolím černají. Toto zabarvení je z nich ale možné opět snadno dostat pryč. Můžete k tomu použít kupované prostředky nebo věci, které máte jistě běžně doma.

1. Kupovaný čistič stříbra nebo vata na čištění

V prodejnách drogerie, šperků, zlatnictvích nebo na internetu seženete roztok, který je určený přímo k čištění stříbrných šperků. Do tohoto roztoku šperk na chviličku ponoříte, opláchnete studenou vodou a vyleštíte. Vata k čištění je již napuštěná účinnou látkou a tak jí stačí jen důkladně otřít šperk a poté ji vyhodit, je totiž jen na jedno použití.

2. Ocet nebo citrónová šťáva

Do horké vody s přidanou kyselinou ponořte zašlé šperky a nechte asi čtvrt hodiny působit. Na jeden litr vody stačí jedna lžíce octa nebo šťáva z jednoho citrónu. Pak vše otřete a je hotovo.

3. Kypřící prášek (nebo jedlá soda) s alobalem

Na dno nádoby položte kousek alobalu, nalijte do ní horkou vodu a rozpusťte v ní sáček kypřícího prášku, případně lžíci jedlé sody. Poté do směsi namočte asi na půl hodiny své šperky. Osušené a vyleštěné budou jako nové. Stejný způsob se doporučován i pro zlaté šperky.

4. Zubní pasta

Stříbrné předměty dobře vyčistí i zubní pasta, kterou nanesete na hadřík nebo jemný kartáček a šperk jím budete třít. Poté opláchněte a osušte. Vyhněte se ale použití zubní pasty s mikrogranulemi, tou byste stříbro mohli poškrábat. Postup můžete vyzkoušet i u zlatých šperků, měl by fungovat stejně dobře.

Jak vyčistit zlato?

Zlato je velmi odolný kov, co se týče zašpinění a změny barvy. Většinou na něm ulpí jen mastnota, prach a běžná špína. Jako první krok by tedy mohlo stačit šperky namydlit a umýt pod vodou. Pokud to nepomůže, vyzkoušejte následující rady.

1. Vyvaření v mýdlové vodě

Jde také jen o umytí, ale díky vařící vodě je efekt výraznější. Do kastrolku dejte vodu, několik kapek jaru nebo tekutého mýdla a ponořte šperky. Pro lepší účinek je někdy doporučováno přidat ještě lžíci jedlé sody. Nechte vše jen krátce povařit, bohatě stačí dvě tři minutky, a poté opláchněte.

2. Prášek do pečiva

Nasypte ho trochu na vlhký hadřík a vyleštěte jím zlaté předměty. Poté opět opláchněte vodou a osušte.

3. Cigaretový popel

Podobně jako prášek se používá už od dob babiček a prababiček cigaretový popel. Smíchejte ho s trochou vody a vzniklou kašičkou leštěte své šperky, dokud nebudou čisté.

4. Pivo

Někteří domácí rádci doporučují namočit šperky přes noc do sklenice piva, ráno poté umýt a vyleštit.

Jaké šperky je vhodné čistit doma a s jakými se raději obrátit na odborníky?

S klidem se můžete pustit do čištění všech řetízků, přívěsků, prstenů a dalších šperků, které nejsou zdobené kameny. U šperků vykládaných kamínky musíte být opatrní a čistit jen ty, kde jsou kameny vsazeny. U lepených variant by totiž mohlo dojít k reakci lepidla a poničení šperků. Stejně tak nezkoušejte čistit kyselinami šperky s perlami a podobnými přírodními ozdobami. Pokud si nejste jisti, raději si zajděte do zlatnictví, kde nabízí například čištění ultrazvukem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..