Rozdíl mezi střídavým proudem potažmo napětím je dobré znát, protože se každé hodí k něčemu jinému. Pojďme si v krátkosti ukázat hlavní rozdíly.
Rubrika: Elektrotechnika
Co je to memristor?
Memristor je dvoupólová polovodičová součástka, s proměnným elektrickým odporem, který se mění v závislosti
Schéma zapojení zásuvky 400V (380V)
Schéma zapojení závusky
Zapojení zásuvky tažného zařízení
Následující zapojení zásuvky tažného zařízení odpovídá českým normám, které musí mít každé u nás certifikované tažné zařízení, přívěs (obr. níže) Kliknutím na obrázek ho zvětšíte. Standardní 7-mi pólová zásuvka ISO 3732
Zapojení schodišťového vypínače
Na následujícím obrázku je ukázáno schéma zapojení schodišťového vypínače. Zapojení jsou dvě. První jednoduché pro světlo ovládané ze dvou míst, druhé pak pro ovládání světla z libovolného počtu míst.
Schéma zapojení motoru hvězda trojuhélník
Na následujícím obrázku jsou nakreslena zapojení motoru do hvězdy a trojúhelníku.
Základní veličiny a jednotky v elektrotechnice a vztahy mezi nimi
Co je to proudový chránič, k čemu slouží a jaký je jeho princip?
Určitě jste o něm všichni alespoň letmo zaslechli, když jste se bavili o zapojení pračky, nebo o elektroinstalaci v koupelně. Málokdo bez elektrotechnického vzdělání však asi ví, jak takový chránič funguje. Pojďme se tedy v jednoduchosti podívat na proudové chrániče.
Jaký je rozdíl mezi nulováním a zemněním?
Předně je potřeba uvést, že termíny ochrana nulováním a ani zemněním se již nepoužívá, respektive u starý instalací se s tímto termínem stále můžete setkat, avšak dnes již tyto dva termíny byly nahrazeny termínem ochrana samočinným odpojením od zdroje. Mimo to, v nových instalacích se s vodičem PEN již nesetkáte, takže ochrana nulováním se dnes
Jaké je zapojení zásuvky 230V?
Zapojení zásuvky pro 230 V, má dvě možná zapojení. V prvním třívodičově a v druhém dvouvodičově. Pojďme se podívat jak přesně je možné zásuvku 230 V zapojit.