Jak vybrat elektrický sporák

Jak vybrat elektrický sporák

Za elektrický sporák považujeme takové zařízení, jehož trouba i varná deska je napájena pomocí elektrického proudu. Oba spotřebiče jsou samozřejmě nepostradatelnou součástí vybavení kuchyně každé domácnosti, ale popularita kombinované verze není již tak velká. V následujícím článku si rozebereme klíčové parametry, které byste při výběru tohoto spotřebiče měli zohlednit.

Nejdůležitější parametry

Stěžejním parametrem je při výběru materiál horní ohřevné plochy, která může být litinová, sklokeramická nebo indukční. Jednotlivé materiály se samozřejmě liší svými vlastnostmi. Obecně platí, že nejkvalitnější, ale také nejdražší je indukční varianta.
Dalším důležitým aspektem je šířka celého zařízení (s ohledem na prostorové dispozice kuchyňského koutu). Nejčastěji se na trhu setkáte u běžně dostupných modelů se šířkou 50/60 cm.
Individuální je pak celkový objem vnitřní části sporáku, přičemž tato míra by měl být úměrná počtu osob v domácnosti. Samostatně žijící člověk si většinou vystačí s troubou o velikosti cca 45 litrů, vícečlenné rodiny jistě užijí i jednotky o velikosti zhruba 70 l. U jednotlivých modelů se liší plotýnkové varné zóny co do velikosti, výkonu či počtu (nejčastěji 3 nebo 4).
Za všeobecně důležitý parametr se považuje energetická náročnost sporáku. V tomto případě je třeba brát zřetel na technologický posun s tím, že drtivá většina dnes vyráběných sporáků spadá do původní kategorie A (ta se pak dále člení).

Energetická náročnost

Rychlost vaření, pečení aj. ovlivňuje primárně příkon; avšak i v negativní souvislosti se spotřebou energie. Vyšší příkon a tím rychlejší příprava jídla totiž logicky vyšší účet za elektřinu. Příkon drtivé většiny sporáků e pohybuje v rozmezí hodnot od 6 do 10 kW.
Nejběžnějším způsobem napájení elektrického sporáku je jednoznačně za pomoci třífázového střídavého proudu; a to v intencích mezi 380 až 400 volty. V případě sporáků vyrobených typicky z lithia je deklarována možnost napájení již 230 V.
Co se týče výkonu plotýnek, můžeme pozorovat relativně veliké rozpětí hodnot – od 1 000 W až do 2 300 W. Pokud hledáte více informací o energetické náročnosti jednotlivých modelů, mohou vám pomoci uživatelské recenze a hodnocení sporáků na internetu.

Doplňující funkce a výbava

Funkce, režimy a ovládání celého zařízení se u jednotlivých modelů/značek zpravidla liší a je velmi obtížné je nějak sesumírovat. Jmenovitě můžeme uvést pojmy jako displej dotykové ovládání nebo časovač. Doplňkové funkce jsou pak ztělesněny například dětskou pojistkou, grilem či rozmrazováním.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..