Co je pletení rukama a jak na to?

Co je pletení rukama a jak na to?

pletací bavlnaChcete si vlastnoručně uplést originální šálu, ale s jehlicemi si zrovna moc nerozumíte? Nevadí, existuje způsob, u kterého je vůbec nebudete potřebovat. A ani jinou podobnou pomůcku. Postačí vám totiž vaše vlastní ruce. Pletení rukama se stává po celém světě velkým módním hitem a jistě stojí za vyzkoušení. Hotové výrobky jsou efektní a krásné, jejich výroba přitom s troškou cviku zabere minimum času. Tak směle do toho, DIY výrobky jsou prostě IN.

Co je k pletení rukama potřeba?

K upletení šály potřebujete jen vhodnou přízi, která musí být silnější než klasická příze. Při pletení rukama totiž vznikají velká oka a ta by při tenké přízi nevypadala pěkně a navíc by šála nesplnila svůj úkol zahřát v chladných zimních dnech. Jen z dostatečně silné příze tedy vytvoříte nadýchanou, hebkou a hřejivou šálu. Existuje příze určená přímo pro tuto techniku, která se jmenuje se Magia a je spletená do dutinek z copů. Z této příze vypadá šála obzvlášť efektně, ovšem na českém trhu zatím není k dostání. Je třeba si ji objednat ze zahraničí a na 150 cm dlouhou šálu jsou potřeba asi dvě klubka, která vyjdou zhruba na 1 000 Kč. Prodávají se u nás ale jiné příze, které jsou také určené pro pletení bez jehlic a vyjdou levněji. Oproti běžné přízi jsou o poznání silnější a hebčí, přesto se při pletení používá dvojitě složené vlákno. Poslední možností je klasická co nejsilnější zimní příze, kdy se používají čtyři vlákna najednou. Nejdříve se dvě a dvě vlákna smotají dohromady a poté se společně použijí k pletení. Zkušenější pletařky si pak jistě zvládnou vyrobit doma z klasické příze dutinky pomocí dutinkovače a z nich pak plést stejně jako z příze Magia. Ovšem takový postup už zabere daleko více času.

Jak se plete jen s pomocí vlastních rukou?

Samotné pletení rukama je snadné, chce to jen se zorientovat ve směru provlékání příze a pletení oček. Celý postup je velmi dobře natočený a popsaný v tomto videu: https://www.youtube.com/watch?v=QKgDPouLZ5w. Začátkem je jednoduchá smyčka, která se navleče na zápěstí. Poté se obtočením vlákna kolem prstů a jeho provlečením vytvoří očko, které se zase navleče na zápěstí, a tak dále. Počet oček záleží na přízi, u Magie nebo spletených dutinek stačí zhruba 6 oček na běžnou šíři šálky, u jednoduché příze jich může být o něco více. Chce to vyzkoušet, jaká šířka vám bude vyhovovat. Jakmile je první řada hotová, přidrží se v ruce s oky volný konec příze a protáhne se krajním okem. Pak se pokračuje stejným způsobem dále až na konec řady a tak pořád dokola, dokud se nedostanete na požadovanou délku šály, pak následuje zakončení, které je také velmi snadné. Výsledkem je skvělá moderní šála, která zahřeje a udělá parádu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..