Co je to šestá nemoc a jak se léčí?

Co je to šestá nemoc a jak se léčí?

teploměrOznačení „šestá nemoc“ může u nejednoho rodiče implikovat cosi tajemného nebo hrozného, o čem se moc nemluví, ale opak je pravdou. Šestá nemoc není ničím tajemnou a je v populaci velmi rozšířena. Pojďme si ukázat příznaky a jak se léčí.

Příznaky šesté nemoci

První příznaky jsou velmi nespecifické. Většinou je to horečka okolo 38 stupňů Celsia (teplotu měřte v konečníku klasickým teploměrem a odečtěte od naměřené teploty půl stupně) a je bez dalších příznaků. Zpravidla po dvou dnech horečky mizí a na těle pacienta se objevuje na břiše poměrně silná vyrážka. Ta do týdne zmizí.

Jak se léčí šestá nemoc?

Zpravidla pouze symptomaticky. Tělo zdravého dítěte si s nemocí poradí samo. Pouze při horečkách se  zavádí do konečníku antipyretika (čípky na snížení teploty), aby nedostali případné febrilní křeče. Pokud vyrážka svědí, podávají se antihistaminika (proti alergii) jako jsou například Fenistilové kapky. Při případných komplikacích do léčby zasahuje lékař.

Jak vypadá šestá nemoc?

Fotografie vyrážky si můžete prohlédnout na Wikipedii.

Je potřeba navštívit lékaře?

Není to vysloveně nutné, ale pro jistotu rozhodně doporučujeme lékaře navštívit, aby nemoc potvrdil. Nemoc se občas zaměňuje za spalničky nebo zarděnky.

Co je to šestá nemoc?

Šestá nemoc je virové onemocnění, které je šířeno slinami (kapénkové šíření – vzdušnou cestou). Odborný název je exanthema subitum nebo roseola infantum.

Jaká je inkubační doba?

Inkubační doba je mezi 5 a 12 dny.

Co způsobuje šestou nemoc?

Nemoc způsobuje lidský herpes virus 6 (HHV 6 někdy HHV 7). Jedná se o latentní DNA virus, který se tělo naučí mít pod kontrolou, avšak nikdy se ho úplně nezbaví. Herpes viry jsou v populaci velmi rozšířené.

Je možné s vyrážkou chodit ven?

Pokud dítě nemá teploty můžete chodit ven. Rozhodně pozor na sluníčko.

Zdroj:

http://www.wikiskripta.eu/w/%C5%A0est%C3%A1_nemoc
http://www.wikiskripta.eu/w/Herpesviry
Časopis – Pediatr. pro praxi 2009; 10(3): 176 – 179
https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0est%C3%A1_nemoc

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..