Stévie sladká, co to je, k čemu je a jak jí případně pěstovat?

Stévie sladká, co to je, k čemu je a jak jí případně pěstovat?

Stévie v tabletáchStévie sladká (Stevia rebaudiana), nazývaná též sladká tráva, stévie cukrová nebo medové lístky, je bíle kvetoucí tropická rostlina původem pocházející ze Střední a Jižní Ameriky, která se používá jako náhradní sladidlo.

Moderní, zdravé sladidlo

Určitě jste všichni slyšeli o tom, že rafinovaný cukr není zrovna zdravý prospěšný, protože se po něm kazí zuby a ukládá se do tuků. Což je jeden z důvodů, proč je současná populace poměrně dost obézní. Málo pohybu a nadbytek sladkých jídel mohou za spoustu předčasných úmrtí, infarktů a cukrovek.

Aby se podařilo zamezit pandemii obezity a s ní spojených nemocí, začaly se hledat nová sladidla. Většina umělých sladidel byla časem označena za zdraví škodlivá a tak se muselo hledat dál. Zhruba od 70. let se svět začal zabývat stévií jako ideální přírodní náhražkou cukru. Ta má mnoho dobrých vlastností a jak se prozatím zdá, je pro tělo zcela neškodná.

Dnes se stévie již hodně používá v různých nápojích, cukrovinkách, v jídle pro diabetiky a třeba také v zubních pastách, žvýkačkách, ústních vodách aj.

Proč stévii?

Předně stévie je nekalorická, nekazí se po ní zuby a mohou jí konzumovat i diabetici. Oproti cukru, je 300x sladší a nezvyšuje hladinu inzulínu v krvi. Pokud konzumujete přímo rostlinu, pak s ní přijímáte i vitamíny C, D, E a B.

Budete-li, stejně jako indiáni, žvýkat lístky stévie, budete chránit svoje zuby před zubním kazem. Stévie totiž v ústech působí antibakteriálně. Navíc stévie odbourává únavu, reguluje hladinu cukru v krvi, podporuje trávení, působí proti kožním problémům a dokonce se používá při odvykání kouření, protože zahání chuť na cigarety a alkohol.

Kde koupit stévii pro pěstování?

V nejrůznějších obchodech, v kterých prodávají sazenice, třeba v různých hobby marketech, případně na internetu. Rostlinka samotná není drahá. Stévii si také můžete koupit v podobě bílého prášku nebo malých tabletek. Připravte se však na to, že bude balení 300 tablet stát průměrně kolem 150,-Kč. Stévie se dá také koupit sušená v obchodech se zdravou výživou.

Jak chutná stévie?

Stévie je velmi sladká, avšak nechutná jako cukr. Proto, si na její chuť musíte zvyknout. Samotná chuť se jen velmi těžko popisuje, avšak pokud si dáte větší dávku stévie, bude chutí připomínat lékořici.

Jak pěstovat stévii

Jednoduše v květináči ideálně na východní straně domu u okna. V teplých dnech můžete rostlinku dát klidně i ven. Čím více světla a tepla rostlinka bude mít, tím více bude sladší. Rostlina roste rychle a je možné z jedné rostliny získat až půl kilogramu lístků. Rostlině dopřejte vydatnou zálivku, avšak nesmíte jí přelévat. Rozmnožování se provádí řízkováním.

Kde koupit stévii pro pěstování?

V nejrůznějších obchodech, v kterých prodávají sazenice, třeba v různých hobby marketech, případně na internetu. Rostlinka samotná není drahá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..