Zelená káva a její vliv na zdraví a hubnutí

rostoucí kávaKlasickou kávu zná asi každý a mnoho z nás si bez ní ani neumí představit svůj den. V poslední době se ale stává čím dál oblíbenější zelená káva. Volí ji lidé, kteří touží zhubnout, ale také ti, kteří chtějí být jednoduše zdravější. Proč je takovým hitem? A o co vlastně jde?

Co je zelená káva?

Klasická káva za svou typickou hnědou barvu, vůni i chuť vděčí fermentaci a následně pražení kávových zrn. Oproti tomu zelená káva zůstává ve své původní podobě. Zralé plody kávovníku se sbírají na kávových plantážích a poté se nechávají i několik týdnů sušit, než jejich slupka praskne a vyloupnou se z nich zrna. A tím na rozdíl od klasické kávy končí příprava její zelené varianty. Díky tomu si zrna zachovávají všechny zdraví prospěšné látky, které se jinak pražením při vysokých teplotách zničí. Vzhledem k tomu, že zelená káva neprochází pražením, je její chuť jiná, než jsme u kávy zvyklí. Není typicky nahořklá, ale spíše kyselá.

Jaké zdravotní účinky zelená káva má?

Konzumace zelené kávy nám může v mnohém prospět. Velmi pozitivní vliv má na naše srdce, cévní systém, játra, ledviny a trávení. Může za to obsah silných antioxidantů, především polymerických fenolů jako je například kyselina kávová. Díky těmto antioxidantů má také vliv na zpomalení stárnutí organizmu. Významnou látkou v obsahu zelené kávy je kyselina chlorogenová, která také patří mezi fenolické sloučeniny. Tato kyselina ve spojení s kofeinem snižuje vstřebávání cukru ze stravy, a tím brání jeho přeměně v tělesný tuk. A také umí stabilizovat hladinu cukru v krvi, čímž předchází chuti na sladké. Tím přispívá k hubnutí i udržení zdraví, které je často poškozeno právě následkem nadváhy. Kromě toho snižuje i riziko vzniku cukrovky. Příjemným účinkem je její pozitivní vliv na zmírnění celulitidy. Zelená káva dále obsahuje například hořčík a draslík, důležité látky pro správné fungování organizmu, kterých bývá v běžné stravě nedostatek.

Jak nejlépe zelenou kávu konzumovat?

Na trhu je k dostání zelená káva ve stejné formě jako klasická, tedy jemně pomletá. Stačí ji zalít horkou vodou a pít. Ne každý si však zvykne na její jinou chuť. K dostání jsou i celá zrna kávy, pokud by si někdo chtěl připravit opravdu čerstvý nápoj. Pro příjemnější konzumaci je možné zvolit zelenou kávu namíchanou v poměru 50:50 s klasickou praženou kávou. Takzvaný blend se podobá známé chuti kávy, ale je zdravější. Nejčastěji se však prodávají potravinové doplňky obsahující výtažek ze zelené kávy. Tablety či kapsle se užívají zpravidla před jídlem, aby se maximalizoval jejich účinek při vstřebávání cukrů. Tyto výtažky ze zelené kávy jsou koncentrované a mají silnější účinek než běžná podoba zrn.

Tak jako u každého doplňku stravy, nelze ani u zelené kávy očekávat zázraky. Nejedná se o žádný podvod. Nicméně sama o sobě vám nezaručí zdraví do vysokého věku a štíhlou postavu. S vaší snahou vám ale může pomoci tohoto cíle dosáhnout.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..