Co je goji a proč se jí říká plod mládí?

Bobule Goji

Máte chuť na něco dobrého a přitom chcete prospět svému zdraví? Kupte si sušené plody goji (čteno „godži“) neboli kustovnice čínské, které mají příjemnou sladkokyselou chuť a při pravidelném pojídání skvěle harmonizují celé tělo. Ostatně to věděli již dávní předci, vždyť v tradiční čínské medicíně má goji své nezastupitelné místo.

Co je goji?

Kustovnice čínská známá jako goji (latinský název Lycium chinensis) je trnitý keř rostoucí v himalájském podhůří, který plodí malé podlouhlé červené plody podobné našemu šípku. Oproti němu má ale kustovnice své plody sladší a chuťově příjemnější, dají se přirovnat k brusinkám. Zajímavostí je, že čerstvé plody při kontaktu s pokožkou oxidují a černají, proto se nesbírají ručně, ale je nutné je setřepat do plachet a na nich je bez doteku usušit.

Jaké látky plody obsahují?

Již přes dva tisíce let jsou goji součástí tradiční medicíny a dnes již vědecké výzkumy umí zjistit, proč se jim říká plody mládí. Kustovnice čínská obsahuje účinné antioxidanty, které dokáží neutralizovat volné radikály. Právě ty jsou příčinou stárnutí těla a také vzniku rakovinného bujení. V plodech se skrývá také 18 aminokyselin důležitých pro zdraví organizmu a 21 stopových prvků včetně těch nejdůležitějších jako železo, zinek, měď, vápník, fosfor či selen. Mezi vitamíny nechybí zástupci skupiny B – B1,B2 a B6, vitamín E a vitamín C, kterého obsahují plody goji daleko více než třeba pomeranče. Kustovnice patří také k nejbohatším zdrojům karotenoidů a také obsahuje vlákninu, která je důležitá pro správné zažívání.

Jaké pozitivní účinky se goji připisují?

Pojídání plodů kustovnice čínské má bezesporu pozitivní vliv na celé tělo. Mezi významné účinky patří zpomalování stárnutí organizmu, zlepšování zraku, podpora paměti a také sexuálního apetitu, zlepšování imunity, ochrana jaterních buněk, ochrana před onemocněním srdce a cév a před cukrovkou, podpora tvorby červených i bílých krvinek, zlepšování funkce střev a metabolizmu tuků nebo příznivý vliv na pokožku, vlasy i nehty. Mnozí lidé si goji chválí také jako prostředek, který podporuje jejich snahu zhubnout a skvěle dodává energii.

Jak se kustovnice čínská konzumuje?

Plody se jedí i čerstvé, v našich podmínkách se však setkáte nejčastěji se sušenou variantou. Sušené goji můžete konzumovat samotné podobně jako třeba rozinky, nebo je přidávat do jogurtu, müsli, kaší či koláčů a buchet místo zmiňovaných rozinek. Dobře doplní i ovocné koktejly, saláty nebo sladkou úpravu rýže. Připravit si můžete také čaj z goji, který je v Číně stejně oblíbený jako u nás šípkový čaj. Dejte do nádoby lžíci kustovnice, zalijte ¼ litrem vody a vařte 5-10 minut. Můžete ale plody také jen přidat do svého oblíbeného čaje, nechat je v něm čtvrt hodiny vylouhovat a pak nápoj vypít a plody sníst. Sušená goji je poměrně tvrdá a křupavá, není vláčná jako třeba ony rozinky, může za to menší obsah ovocných cukrů. Komu by vadila jejich spíše křupavá konzistence, stačí přidat do sáčku čerstvý plátek jablka nebo nechat sáček několik dní otevřený. Goji znovu nasaje okolní vlhkost a bude vláčnější.

Kustovnici čínskou můžete sehnat v každém dobrém e-shopu prodávající zdravou výživu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..