Graviola je strom rostoucí v Jižní Americe, ze kterého se téměř všechny části používají již dlouhá staletí v tradiční přírodní medicíně jihoamerických a karibských domorodých obyvatel. V posledních letech se převážně v podobě potravinových doplňků a čajů objevuje graviola i u nás a je ceněná především pro své účinky v boji proti různých rakovinným a nádorovým buňkám, ale také i pro další příznivé účinky na zdraví.
Graviola anona – strom zdraví
Latinský název gravioly zní Annona muriatica, v českém překladu anona ostnitá. Tento až deset metrů vysoký neopadavý strom má podlouhlé, zelené listy a žlutozelené plody s nakyslou dužinou, ze kterých se vyrábějí šťávy a džusy. V léčitelství se ale využívají i semena, listy, kůra či kořen stromu. Použití je přitom poměrně široké, graviola se uplatňuje při mírnění křečí v trávícím traktu, při jaterních problémech, snižuje krevní tlak, pomáhá v boji s parazity, nachlazením i astmatem, celkově zlepšuje imunitu a naopak snižuje hladinu cukru a špatného cholesterolu. Při revmatismu a artritidě se tradičně využívá olej z listů a nezralá dužina, tato kaše smíchaná s olivovým olejem se používá k obkladům bolavých kloubů. V zájmu vědců je ale graviola anona kvůli svému umění ničit rakovinné a nádorové buňky, aniž by přitom nějak negativně ovlivnila ty zdravé. Mohou za to látky zvané annocenové acetogeniny, které jsou obsažené v listech, semenech a kůře stromu. Díky tomu je dobrým doplňkem při léčbě rakoviny a mnoho vědeckých týmů pracuje na jejím možném využití jako účinném léku proti rakovině.
Graviola je v mnoha směrech zdraví prospěšná, není ale vhodná pro děti ani těhotné a kojící ženy. Kvůli tomu, že snižuje krevní tlak, tlumí srdeční činnost a rozšiřuje cévy, by ji neměli konzumovat ani lidé užívající léky právě s tímto účinkem, který by se tím mohl nežádoucím způsobem umocnit. Čaj nebo potravinový doplněk s obsahem gravioly je potřeba užívat aspoň dva až tři měsíce, aby se dostavil viditelný účinek. Graviolu seženete v každém dobrém e-shopu nabízející výživové doplňky.