Co je to ortorexie?

Co je to ortorexie?

bio bramboryModerní doba přináší i moderní psychické nemoci, které mohou člověka psychicky ničit, nebo například v případě bulimie i zabít. Jednou z takových problémových psychických onemocněních je i ortorexie. Pojďme si říci, co to je.

Ortorexie

Ortorexie je přílišná starost o své zdraví, při které jedinec často nesmyslně konzumuje pouze bio výrobky, nebo výrobky pocházející pouze z lokálních zdrojů, odmítá maso, tuky, či jiné všeobecně nezdravé potraviny, nebo také úzkostlivě kontroluje složení potravin apod.. Odhalit ortorexii je docela problém, protože jedinec většinou jí, ale jen něco. Obvykle takový člověk má docela logické argumenty pro své chování, ale nemá už argumenty pro svou úzkostlivost/strach z jiných potravin. Přitom se ví, že BIO je často srovnatelné s běžnými ne BIO potravinami, nebo ještě mnohem horší. Totiž problém BIO potravin je v tom, že sice neobsahují pesticidy, ale za to obsahují různé plísně a dusičnany. Paradoxně, plodiny vypěstované pomocí pesticidů obsahují kromě pesticidů, mnohem více vitamínů.

Nejproblémovější na ortorexii jsou dvě věci. Jednak, že se jedinec časem dozví pravdu i o zdravých potravinách a postupně může přestat konzumovat i je, čímž si může způsobit vážnou poruchu příjmu potravin. Zadruhé, člověk dbající o své zdraví je společností většinou pozitivně přijímán, což v člověku posiluje touhu po zdravém životním stylu ještě více.

Ortorexie se nejčastěji vyskytuje u dospívajících dívek.

Co se týče potravin, je zde nutné uvést, že ani v minulosti, vysloveně zdravé potraviny neexistovali, protože často obsahovali již zmíněné plísně a dusičnany. Je samozřejmě důležité vyhledávat kvalitní potraviny, ale zároveň je nutné pochopit, že nic není dokonalé.

Zdroj:

https://is.muni.cz/th/109533/ff_m/DP_Paulickova_IV.txt

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..