Jak vyrobit domácí bylinkovou sůl?

Jak vyrobit domácí bylinkovou sůl?

sůlSůl nad zlato, praví klasická česká pohádka. A je to tak, málokterá hospodyňka si bez soli dokáže představit přípravu pokrmů. Pokud chcete dodat jídlu opravdu zajímavou chuť, můžete použít bylinkovou sůl. V obchodě je obvykle k dostání ve více variantách, ale ty nemusí vždy přijít k chuti a navíc je kupovaná bylinková sůl poměrně drahou záležitostí. Daleko levněji vás vyjde její domácí výroba, která není nijak složitá, a potřebujete k ní jen několik surovin.

Jednoduchá příprava přesně podle chuti

Bylinková sůl dodá jedinečnou chuť všemožných pokrmům. Skvěle ji využijete na ochucení steaků, salátů, pomazánek, polévek, sýrů, ryb, ale lahůdku udělá i z obyčejného krajíce chleba s máslem. Záleží jen na tom, jaké bylinky do ní přidáte. Jaký konkrétní druh soli použijete, je čistě na vás. Určitě je ale lepší zvolit kvalitní mořskou nebo himalájskou sůl a volit hrubozrnnou variantu, obzvlášť chcete-li jí naplnit mlýnek na sůl. Kromě toho potřebujete jen hmoždíř, ve kterém sůl s bylinkami nadrtíte, aby vonné silice co nejvíce pronikly do krystalků. Pokud hmoždíř nemáte, postačí i miska, kde vše promačkáte a promícháte obyčejnou lžící. Základní poměr soli a ostatních přísad je přibližně 1:1, ale můžete si připravit i méně slanou a více aromatickou variantu s poměrem jednoho dílu soli a dvou dílů bylinek, to už záleží na vás. Takto připravená sůl se sušenými bylinkami vydrží v uzavřené nádobě i několik měsíců.

Jaké bylinky se nejlépe hodí:

Na maso – černý, bílý a barevný pepř, majoránka, tymián, oregano (dobromysl), estragon, rozmarýn, česnek

Na ryby – tymián, smil, kůra z citrónu nebo limetky, máta

Do polévek a omáček – libeček, petrželka, celerová nať, majoránka, bobkový list, saturejka, estragon, šalvěj, máta, hořčičné semínko, černý, bílý a barevný pepř, česnek

Do salátů a na zeleninu – oregano, saturejka, estragon, bazalka, rozmarýn, tymián, máta

Na brambory – rozmarýn, majoránka, oregano, česnek

Tip: Bylinkovou sůl nasypanou do pěkné skleničky, mlýnku nebo ozdobného sáčku můžete použít jako milý a zároveň užitečný dárek k Vánocům i jiné příležitosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..