Jak na ekologickou likvidaci vozidla?

Jak na ekologickou likvidaci vozidla?

autovrak
Licence: CC BY 2.0 Autor: Moisturizing Tranquilizers

Pokud máte staré auto, které dále již nechcete provozovat, pak je potřeba ho nechat ekologicky zlikvidovat. Jiná forma likvidace totiž není povolena. Pojďme se podívat jak na to, a jak na ekologické likvidaci auta dokonce vydělat.

Ekologická likvidace je nutnost

Předně, pokud chcete auto odhlásit z evidence motorových vozidel, tak nemáte jinou možnost než pomocí ekologické likvidace. Tu provádí specializované firmy, které vám na likvidaci auta vystaví protokol o likvidaci, jehož pravost se následně ověřuje při odhlašování vozidla. Dejte si tedy pozor na to, aby likvidaci prováděla certifikovaná společnost.

Kolik stojí ekologická likvidace?

Pokud je vozidlo kompletní viz. specifikace níže, pak je likvidace zdarma. Pokud si vyberete správnou firmu, pak na ní dokonce ještě vyděláte. V opačném případě, tedy když vozidlo není kompletní (chybí mu třeba motor, převodovka nebo jiné specifikované díly), tak za ekologickou likvidaci musíte zaplatit.

Musím být u likvidace?

Není to potřeba. Stačí se domluvit na odvozu či odtahu starého auta, připravit plnou moc k jeho likvidaci, připravit si velký technický průkaz a občanský průkaz. Pokud se jedná o firemní vozidlo, pak budete ještě potřebovat výpis z obchodního rejstříku, případně živnostenský list. Firma vám při převzetí vozidla ihned vystaví protokol o ekologické likvidaci, který můžete použít pro odhlášení z registru vozidel. Nějaké firmy dokonce nabízí i to, že za vás vozidlo sami odhlásí, takže nemusíte sami nic vyřizovat na úřadech.

Co když nemám technický průkaz?

Pokud vám chybí velký technický průkaz, tak musíte zažádat na příslušném úřadě o vystavení jeho duplikátu.

Nezapomeňte na registrační značky

Pokud si budete vozidlo sami odhlašovat, tak si nezapomeňte z vozidla sundat SPZky, které musíte odevzdat na úřadě. Pokud auto nemá registrační značky, pak budete potřebovat čestné prohlášení o ztrátě značek.

Jak vydělat na ekologické likvidaci?

Prvně je potřeba si uvědomit, že k ekologické likvidaci musí jít tzv. kompletní vozidlo. Tento termín neznamená, že auto musíte k likvidaci předat úplně kompletní. Termín pouze znamená, že předané auto musí obsahovat:

  • motor a jeho součásti
  • převodovku a její součásti
  • nápravu a její součásti
  • karoserii – její skeleton

Toto pro vás znamená, že vše ostatní můžete vymontovat a prodat. Pro jistotu si tedy uvedeme, co si můžete z auta před ekologickou likvidací odmontovat:

  • části karosérie jako třeba blatníky, dveře, okna apod.
  • pneumatiky a ráfky
  • součásti interiéru, jako třeba autorádio, sedačky, volant, palubní desku apod.

Takže to je první způsob, jak na ekologické likvidaci vydělat. Druhý způsob je výrazně jednodušší. Stačí najít firmu nabízející ekologické likvidace, za které vám zaplatí. Ano je to tak, za auta určená na likvidaci se často vyplácí peníze. Na vašem autě bude likvidační firma vydělávat, takže je celkem rozumné chtít za své staré auto nějaké peníze. A že na vašem autě se bude slušně vydělávat dál, se nemusíte vůbec bát, takže proč byste si za to neměli nechat také nějakou tu tisícovku zaplatit?

Auto je ekologicky zlikvidované co dál?

Jakmile máte v ruce protokol o ekologické likvidaci, tak s ním a s malým a velkým technickým průkazem jděte na registr vozidel (odbor dopravy), který je na vašem příslušném úřadě s rozšířenou působností, kde požádáte o odhlášení vozidla. Na úřadě vám do velkého technického průkazu napíší, že vozidlo bylo odhlášeno z registru vozidel. Pokud vozidlo nebude odhlašovat majitel, pak nezapomeňte také na plnou moc.

Rada na závěr

Nezapomeňte autu odhlásit povinné ručení, případně pojištění. Je zbytečné za zlikvidované auto platit – případný přeplatek za období po likvidaci vozidla vám bude vrácen. K odhlášení pojištění budete potřebovat velký technický průkaz s vyznačeným vyřazení z evidence vozidel a zelenou kartu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..