Jak probíhá přeregistrace – přepis vozidla na nového majitele?

tachometrVybrali jste si auto a s původním majitelem jste domluveni na ceně. Avšak co teď? Co vše je potřeba udělat pro přepis vozidla? V následujícím článku si tento problém osvětlíme.

Než začnete auto převádět

Než se pustíte do samotného převodu, tak si nejprve ověřte, že vybrané auto není kradené a že nemá stočený tachometr. To se zjistí tak, že si necháte pomocí autotraceru zjistit historii kupovaného vozidla. Základní informace dostanete zdarma, avšak za detailní lustraci je potřeba si nějakou tu korunu připlatit, což je však levnější, než případné komplikace.

Před návštěvou úřadu

Úplně na začátku, ještě před tím, než vyrazíte na úřad s rozšířenou působností, je potřeba navštívit jakoukoliv stanici STK, kde vám provedou evidenční kontrolu a vystaví vám následný protokol o evidenční kontrole. Při této kontrole se zjišťuje platnost informací v malém a velkém technickém průkazu a skutečném stavu vozidla. Nekontroluje se jen VIN, ale i číslo motoru, barva karoserie, počet míst k sezení a mnoho dalších parametrů. Ke kontrole je potřeba mít oba technické průkazy a lékárničku s platným datem expirace. Protokol musí být vystaven na jméno kupujícího.

Před návštěvou úřadu ještě budete muset také mít sjednané povinné ručení na kupujícího. Od roku 2015 se jedná o novinku (viz. novela novely zákona 56/2001 Sb.), která má zabránit tomu, aby auta nebyla ani jeden den bez pojištění.

Jdeme na úřad

Od roku 2015 se vozidlo nemusí nejprve odhlásit a pak přihlásit. Stačí na to jen jeden formulář. Na úřadě podáte žádost o zápis změny vlastníka, v kterém se auto kompletně převádí na nového majitele. Vše se provádí na úřadě, který spadá pod původního majitele vozidla (chystá se novela zákona, která umožní přeregistraci na libovolném úřadě). Tam můžete dorazit buď oba, tj. prodávající a kupující, nebo mohou být případně oba nahrazeni plnou mocí, přičemž podpisy na plné moci musí být úředně ověřeny.

Pro převod budete potřebovat oba technické průkazy, případnou plnou moc a protokol o evidenční kontrole, který nesmí být starší 14 dnů. Ověřenou plnou moc je možné také poslat pomocí datové schránky.

Pozor na ekologickou daň

Pokud si kupujte auto, které nesplňuje EURO 3, tak se připravte na nutnost uhrazení ekologické daně.

  • Vozidlo splňující EURO 3 – zdarma
  • Vozidlo splňující EURO 2 – 3.000,-Kč
  • Vozidlo splňující EURO 1 – 5.000,-Kč
  • Vozidlo nesplňující EURO 1 – 10.000,-Kč

Máte na to 10 dnů

Po prodeji auta máte 10 dnů na převod na nového majitele, jinak vám hrozí pokuta až 50.000,-Kč. Na tohle si dejte pozor.

To je v podstatě vše. Registrační značky vozidel se nemění, takže nemusíte řešit problém s již zakoupenou dálniční známkou. Nezapomínejte na správní poplatky, které nemusí být zrovna nejnižší (viz. ceník úřadu, který bude změnu provádět).

2 thoughts on “Jak probíhá přeregistrace – přepis vozidla na nového majitele?

  1. Můžete mně někdo poradit prodal jsem auto o víkendu novej majitel si ho odvezl a řekl ze v týdnu udělá evidencku a pak ze se sejdeme na úřade a auto si na sebe přihlásí.Mně by zajímalo co mam delat když neprijede doklady jsem mu dal aby mohl udelat evidencku a co delat když neprijede?ma auto i doklaky.

    1. Pokud by nakonec nepřijel a to ani po tom, co byste se ho snažil sehnat, tak jděte na policii a nahlaste to jako krádež. Zde záleží na tom, jestli jste mu dal plnou moc. Pokud ano, tak máte s největší pravděpodobností smůlu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..