Jak vybrat matraci

Jak vybrat matraci

postel-s-matraciMáte dobrou matraci vhodnou právě pro vaši postavu? Spí se vám na ní pohodlně a probouzíte se ráno odpočatí a plní energie? Věřte tomu, že jsou to velmi důležité otázky. To, jak a hlavně na čem spíte, totiž podstatně ovlivňuje kvalitu celého vašeho života. Vždyť spánkem ho strávíte celou třetinu. Jak si tedy vybrat správnou matraci?

Podle čeho matraci vybírat?

V první řadě je třeba ujasnit si kritéria, podle kterých byste měli matraci vybírat. Tím nejdůležitějším je tvrdost matrace, která velmi závisí na vašich preferencích při spánku, ale také věku, váze a zdravotním stavu. Výrobci ji obvykle rozdělují stupnicí od čísla 1 do čísla 5, kdy vyšší číslo znamená vyšší tvrdost. Někdy jsou tyto tvrdosti shrnuty pouze do čtyř stupňů, ale jde v podstatě o to stejné. Další důležitou věcí je materiál matrace, kterých je na dnešním trhu poměrně široký výběr. Důležité je také to, jak často budete matraci používat. Samozřejmě platí, že čím častěji na matraci budete spát, tím kvalitnější a také odolnější by měla být.

Tvrdost matrace vzhledem k postavě a věku

Tvrdost č. 1 : Velmi měkká matrace vhodná pro jedince nízké váhové kategorie nebo jen na občasné přespání, například na chatu nebo do pokoje pro hosty. Na každodenní spaní bude vyhovovat starším lidem a osobám s kloubními problémy.

Tvrdost č. 2 : Vysoce elastické matrace, které obecně vyhledávají převážně ženy, ale také muži nižší váhy.

Tvrdost č. 3 : O něco tužší matrace, které jsou oblíbené mezi mladými lidmi. Volí je především muži a to napříč věkem i postavou. Muži mají totiž obecně raději tvrdší matrace než ženy.

Tvrdost č. 4 : Tvrdá matrace vhodná hlavně pro muže střední a vyšší váhy a výšky.

Tvrdost č. 5 : Velmi tvrdá matrace, jež bude vyhovovat lidem vyšší váhové kategorie, kterým dodá správnou oporu.

Šikovnou možností jsou matrace s dvojí tvrdostí. Ty nabízí ve stejném rozměru dvě strany s odlišnou tuhostí matrace. Jsou skvělé především do manželské postele, kdy si každý z páru může zvolit svoji preferovanou tvrdost.

Některé matrace také obsahují takzvané zóny, což jsou oblasti s různou tvrdostí. Tyto matrace se dokáží ideálně přizpůsobit potřebám těla. Nejsou ale vhodné pro malé děti, které potřebují pro zdravý vývoj pevnou tvrdší matraci.

Jaké materiály jsou k dostání?

Pružinové matrace

Jsou klasikou, která nestárne. Jádro matrace je tvořeno pružinami, které bývají spojeny přídavnými pérky tak, aby se nemohly uvolnit. Tato matrace je velmi prodyšná, odolná proti plísním a roztočům a můžete ji tak v klidu použít i na studeném a vlhčím místě, například na chatě. Ne každému ale spaní na nich vyhovuje, vhodnější jsou spíše pro příležitostné použití. Patří mezi středně tvrdé matrace.

Taštičkové matrace

Jejich jádro je také tvořeno pružinami, ty jsou ale každá zvlášť zašitá v textilním sáčcích. Tato matrace má lepší anatomické vlastnosti než klasická pružinová, protože jednotlivé pružiny reagují na tlak samostatně a lépe se tak na nich rozloží hmotnost. I tady jde o střední stupně tvrdosti.

Matrace ze studené pěny

Jsou vyrobeny z pěny s velkými póry, které zajišťují dobrý odvod tepla a provzdušněnost. Tyto matrace jsou velmi elastické a drží svůj tvar po dlouhou dobu životnosti. Díky kombinaci různých tuhostí pěny lze dobře podepřít páteř a celé tělo. Najdete je mezi středními a tvrdšími matracemi.

Matrace z viskoelastické (líné) pěny

Tato pěna, ze které jsou matrace vyrobeny, má otevřenou buněčnou strukturu, jež mění svou tvrdost v závislosti na teplotě. Díky tomu získává tento materiál unikátní vlastnosti. Často se používá také název líná pěna a to kvůli tomu, že se po zmáčknutí jen pomalu vrací do původního stavu. Matrace z líné pěny jsou výborné jako prevence bolesti zad i jejich podpůrné řešení, pozitivně působí také na krevní oběh. Dokáží se skvěle přizpůsobit tvaru těla a nevytváří protitlak, takže jsou i vhodné jako prevence proti proleženinám. Kvalita spánku na těchto matracích je velmi vysoká. Ke zdravému spánku totiž přispívá to, že se líná pěna vytvaruje podle těla člověka a tím ho stabilizuje v ideální poloze. Díky tomu se člověk v noci méně otáčí a spí klidněji. Jsou středně tvrdými matracemi a hodí se tak pro širokou škálu lidí.

Matrace z polyuretanové (PUR) pěny

Matrace z PUR pěny patří mezi levnější typy, a proto jsou oblíbenou variantou především pro občasné použití. Mezi jejich kladné vlastnosti patří dobré odvětrávání. Jsou to mírně tvrdší matrace, ale vyrábějí se i jako velmi tvrdé, kdy jsou doplněny ještě vrstvami kokosových vláken.

Latexové matrace

Jsou tvořeny směsí přírodního a syntetického latexu (kaučuku). Tyto matrace jsou velmi elastické a měkké a vynikají také tvarovou stálostí. Ovšem mezi hlavní nevýhody patří jejich omezená životnost, protože latex postupně oxiduje a matrace tak časem tvrdne a drolí se. Jsou těmi nejměkčími matracemi na trhu.

Sendvičové matrace

Matrace tohoto typu jsou složeny z více různých materiálů, jež se k výrobě matrací používají. Kombinace materiálů přináší výhody v rozdílné tuhosti jednotlivých míst matrací. Řadí se ke středně tvrdým až tvrdým matracím.

Jaké by měly být rozměry matrace?

Pro pohodlný spánek by měla být šířka matrace pro dospělého člověka alespoň 1 metr a délka o 20-30 cm větší než výška dotyčného. U výšky matrace hraje roli věk uživatele a také jeho hmotnost, protože vyšší jádro matrace znamená většinou její vyšší nosnost a delší životnost. Matrace s výškou alespoň kolem 20 cm jsou pak ideální volbou pro seniory, kterým se z nich bude lépe vstávat. Právě nosnost matrace je také velmi důležitým údajem. Měla by být vždy minimálně o 5 kg vyšší než je váha člověka, který na ní bude spát. Jen tak mohou být zajištěny správné ortopedické vlastnosti dané matrace.

Je vhodné vybírat podle ceny?

Zdají se vám finanční částky za matrace příliš vysoké? Ano, málokdo má peněz na rozhazování. Přesto u výběru matrace platí, že cena by měla být méně podstatným kritériem a nikoliv rozhodovat. Je to investice minimálně na několik let a vrátí se vám v podobě kvalitního spánku. Myslete na to, že tyto peníze vkládáte do svého zdraví a kvality celého svého života.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..