Jak zhubnout a udržet si váhu?

Při hubnutí je potřeba vždy uvažovat striktně racionálně a nevrhat se do žádných rádoby rychlých metod hubnutí. Aby mělo hubnutí smysl, je potřeba si uvědomit několik důležitých faktů.

Kdy se vlastně v těle ukládá tuk?

Tělo začne ukládat tuk, což není nic víc, než zásoby na období nedostatku jídla, když jednoduše množství potřebného energetického příjmu přesáhne denní potřeby těla. Tento model je zjednodušený, aby byl snadno pochopitelný.

Kdy začne tělo spalovat tuk?

Jednoduše, když energie přijatá ze stravy nedosahuje denních hodnot, které vaše tělo potřebuje. V tu chvíli se pomalu nastartuje proces spalování tuků. Z toho jednoznačně vyplývá, že když omezíte jídlo na nějakou dobu, začnete hubnout. Pokud toto pochopíte, nemusí být vaše hubnutí žádný drastický proces. Zpravidla stačí pomalu omezovat množství přijatého jídla za den. Žaludek se postupně začne scvrkávat a tak po několika dnech vás zasytí mnohem menší množství jídla. V tuto chvíli je potřeba si pravidelně hlídat váhu a až po čase vaše tělo dosáhne požadované váhy, je potřeba opět pomalu začít jíst trochu více až do stavu, kdy přestanete ubírat. V tuto chvíli doporučujeme množství jídla nezvyšovat. Jedině totiž tak si zachováte požadovanou váhu.

Sebedisciplína

Pokud nemáte pevnou vůli, zapomeňte na hubnutí. Rychle zhubnout není žádný problém, problém je si váhu udržet a nevyvolat jojo efekt, během kterého vaše tělo začne ukládat do tuků vše co jen trochu půjde. Pokud nemáte pevnou vůli, bude vaše hubnutí dost náročné. Zde lze snad dodat jen tolik, že je potřeba přestat myslet na jídlo, respektive, brát jídlo jen jako jídlo a ne žádnou pochutinu na kterou se budete těšit. Asi znáte poučku, že máte jíst, abyste žili a ne žít, abyste mohli jíst. Je to kruté, ale je to tak. Buď se smiřte s nadváhou, nebo s celoživotním omezováním se.

Jak je to se sportem?

Sport je velmi důležitý. Při hubnutí je však lepší sport omezit na nějaké nenáročné pohyby, jako je třeba chůze, jinak budete zbytečně tělo stresovat. Cvičit třeba můžete doma u televize. Dávat si dlouhé procházky se psem apod.

Jak je to s jídlem?

Není doslova nutné přecházet na nějakou ultra zdravou stravu. Pokud se budete řídit heslem „jez do polosyta, pij do polopita“, tak si klidně dejte třeba občas i něco nezdravého. Chudí lidé mají často nekvalitní stravu a také žijí dlouho a relativně kvalitně bez nutnosti pojídat nějaké marketingové BIO hlouposti apod., které často nadělají více paseky než užitku.  Samozřejmě, je důležité jíst ovoce a zeleninu, ale moc to s nimi také nepřehánějte. Ani jedno vás totiž moc dlouho syté nenechá. Zatímco takový pěkný kousek libového masa vás mnohem více uspokojí a tělo zasytí na delší dobu. Konec konců lidské tělo potřebuje pestrou potravu, ne jen ovoce a zeleninu. Občas i ten „nezdravý“ rohlík je potřeba. Ono je také potřeba si uvědomit, že vaše váha není jen o tom co jíte, ale i o tom jak se cítíte. Když budete „v pohodě“ a budete se cítit dobře, bude i vaše tělo mnohem zdravější a třeba i lehčí.

Buďte gurmáni

Dle psychologie je obezita způsobená sníženou vnímavostí vůči pocitu sytosti. To znamená to, že jednoduše nevíte kdy máte dost. Bohužel této vlastnosti nás nesmyslně učí rodiče od malička tak, že nám říkají – dojídej, nenechávej zbytky apod. Tím se nám poruší přirozená vnímavost na pocit sytosti. Řešením může být gurmánství, kdy se naučíte jíst kvalitní jídlo, které si také řádně vychutnáte.

Na závěr je potřeba jen zopakovat to co již bylo řečeno. Jezte do polosyta, pijte do polopita a u svého hubnutí používejte selský rozum. Také nikdy nejezte u televize. Pokud máte nějaký větší váhový nadbytek než je zdrávo, tak se o svém hubnutí poraďte s lékařem. Váše velká nadváha totiž může znamenat zdravotní problém, který je potřeba nejprve vyřešit.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..