Pálení žáhy, odborně nazývané pyróza, zná určitě úplně každý. Jedná se o nepříjemný problém, při kterém se ze žaludku vrací do jícnu žaludeční šťávy s natrávenou stravou, které poleptají jeho sliznici. To je doprovázeno bolestí žaludku a zápachem z úst.
Příčina vzniku pálení žáhy
Na vině je nedostatečně fungující svěrač (česlo), který je mezi žaludkem a jícnem. Ten za určitých okolností povolí. Obsah žaludku se pak dostane do jícnu a následně zpět do žaludku. Pálení žáhy asi nejvíce znají těhotné ženy, které si ho užijí poměrně dost, protože rostoucí plod tlačí na žaludek, stejně jako na močový měchýř, čím dál více. Proto, po ukončení těhotenství pálení žáhy samo vymizí. Někdy k pálení žáhy dochází při říhnutí, při kterém probublá obsah žaludku do jícnu.
Pokud k pálení žáhy dochází jen občas, případně pokud po porodu zcela vymizí, pak není třeba tento problém řešit. Pokud však k pyróze dochází často, pak je dobré navštívit lékaře. Častější výskyt pyrózy totiž může třeba znamenat, že máte tzv. hiátovou kýlu. Nejčastěji je však výskyt pyrózy spojen se špatným stravováním.
Pokud se přejídáte, můžete očekávat, že říhnutí, nebo silnější vnější tlak na břicho, může vyvolat pálení žáhy.
Nadměrná konzumace alkoholu také stojí za častou pyrózou. Alkohol totiž způsobuje uvolnění svěračů, které pak nefungují tak jak mají. Vyhněte se tedy jeho nadměrné konzumaci.
Také pokud trpíte nadváhou, můžete zažívat pálení žáhy mnohem častěji než člověk s normální hmotností. Je to dáno tím, že při nadváze je na žaludek vyvíjen mnohem větší tlak, než na jaký je žaludek připravený.
Stres také často stojí za vznikem pálení žáhy. Při stresu dochází k sevření žaludku, při kterém může dojít k uvolnění žaludečních šťáv.
V neposlední řadě pálení žáhy mohou vyvolávat léky. V tomto případě je nutné problém konzultovat s lékařem, který inkriminované léky vymění za jiné.
Je pálení žáhy nebezpečné?
S ohledem na to, že sliznice jícnu není na častou přítomnost žaludečních šťáv připravena, tak může časem docházet k přílišnému natrávení sliznice a s tím i spojený výskyt vředů. V krajních případech může dojít k výskytu nádorů. Z toho důvodu častý výskyt pyrózy rozhodně není dobré podceňovat.
Jak probíhá léčba?
Pokud vás pálení žáhy dožene až k lékaři, pak počítejte s tím, že vám budou předepsány léky, které snižují kyselost žaludku (antacida aj.) a léky podporující peristaltiku střev (práce střev – posouvání obsahu střev ke konečníku). Také vám bude doporučena změna stravování (malé dávky, zdravé jídlo, zákaz alkoholu aj.) a úprava životního stylu (především pohyb a eliminace stresových situací). V krajních případech se pyróza řeší operativně posílením svěrače.
Domácí léčba
První co můžete udělat je změna stravovacích návyků. Nepřejídejte se, omezte mastné a těžko stravitelné jídlo a zařaďte do jídelníčku ovoce a zeleninu. Pozor však na kyselé ovoce a zeleninu, těm je lepší se vyhnout. Před spaním nejezte ideálně alespoň dvě hodiny.
První pomoc
Nejbezpečnější způsob první pomoci spočívá v tom, že si dopředu v lékárně koupíte nějaký z přípravků na pálení žáhy.
Mezi babské rady, které více či méně pomáhají, se řadí: jedlá soda, mléko, šťáva z aloe vera, meduňka, máta, nebo třeba kopretina řimbaba.
Mezi první pomoc se dá také zařadit omezení alkoholu, pečiva, česneku, cibule, čokolády, sycených nápojů, kávy a kyselých potravin. Naopak jezte více vlákniny, rýže, ovesných vloček, mléčných výrobků a zeleniny.