Jak rozeznat nachlazení od chřipky?

doktorPodzimní měsíce tradičně znamenají nápor onemocnění dýchacích cest. Jistě to už několik týdnů pozorujete všude kolem sebe a možná již i na sobě. Kam vejdete, tam někdo kýchá, smrká a pokašlává. Když nemoc skolí i vás, je dobré si udělat jasno v tom, o co jde. Ve většině případů bývá na vině obyčejné nachlazení. Rozeznáte ale jeho příznaky od skutečné chřipky?

Nachlazení

Na vině bývá kolísavá teplota tohoto přechodného období a nevhodné oblečení, kdy se zpotíme a poté tělo vystavíme chladu. Příznaky bývají škrábání v krku, chrapot, kašel, ucpaný nos, rýma a lehce zvýšená teplota, která většinou nepřesáhne 38°C. Zdravotní stav se zhoršuje pomalu a v průběhu několika dní. Léčba obvykle trvá zhruba týden a i když jde „jen“ o nachlazení, není dobré ho přecházet. I tato celkem obyčejná nemoc znamená pro tělo nápor a oslabuje tak imunitu. Ta je kvůli tomu náchylnější k virovým infekcím. I při nachlazení je tak nejlepší alespoň na tři nebo čtyři dny zalézt do teplých peřin. K léčbě stačí volně prodejné přípravky proti rýmě a na kašel. Pokud se ale stav ani po týdnu nelepší, měli byste vyhledat lékaře.

Chřipka

Oproti nachlazení bývá nástup chřipky často velmi prudký a nečekaný. Chřipka je virové onemocnění a šíří se kapénkovou infekcí, buď přímo vdechnutím kapének v blízkosti nemocného nebo dotekem s infikovaným povrchem. Inkubační doba je několik hodin až 3 dny. Příznaky se většinou projeví během poměrně krátké chvíle. Nejdříve se může dostavit pocit chladu nebo naopak horka, pocení, bolest hlavy, silná únava a někdy až mírné závratě. Brzy se přidávají bolesti svalů a kloubů a stoupá horečka. Právě vysoká horečka i přes 39°C je typickým příznakem, že se jedná opravdu o virovou infekci. Následuje suchý, dráždivý kašel a někdy i rýma, ta ale nemusí být vždy. Může se přidat i zvracení a někdy také zácpa. Základním předpokladem úspěšné léčby je klid na lůžku a velmi důležitý je dostatečný pitný režim. Užívají se léky proti horečce, proti bolesti a tlumící kašel, při těžším průběhu lékař předepíše antivirotika. Při lehčím průběhu však ani není třeba jít hned k lékaři, vše se dá zvládnout dodržováním doporučené léčby. Klasická chřipka bez komplikací odezní zhruba za týden, ale minimálně další týden až dva je třeba se šetřit, protože tělo je hodně oslabené.