Jak rozeznat nachlazení od chřipky?

doktorPodzimní měsíce tradičně znamenají nápor onemocnění dýchacích cest. Jistě to už několik týdnů pozorujete všude kolem sebe a možná již i na sobě. Kam vejdete, tam někdo kýchá, smrká a pokašlává. Když nemoc skolí i vás, je dobré si udělat jasno v tom, o co jde. Ve většině případů bývá na vině obyčejné nachlazení. Rozeznáte ale jeho příznaky od skutečné chřipky?

Nachlazení

Na vině bývá kolísavá teplota tohoto přechodného období a nevhodné oblečení, kdy se zpotíme a poté tělo vystavíme chladu. Příznaky bývají škrábání v krku, chrapot, kašel, ucpaný nos, rýma a lehce zvýšená teplota, která většinou nepřesáhne 38°C. Zdravotní stav se zhoršuje pomalu a v průběhu několika dní. Léčba obvykle trvá zhruba týden a i když jde „jen“ o nachlazení, není dobré ho přecházet. I tato celkem obyčejná nemoc znamená pro tělo nápor a oslabuje tak imunitu. Ta je kvůli tomu náchylnější k virovým infekcím. I při nachlazení je tak nejlepší alespoň na tři nebo čtyři dny zalézt do teplých peřin. K léčbě stačí volně prodejné přípravky proti rýmě a na kašel. Pokud se ale stav ani po týdnu nelepší, měli byste vyhledat lékaře.

Chřipka

Oproti nachlazení bývá nástup chřipky často velmi prudký a nečekaný. Chřipka je virové onemocnění a šíří se kapénkovou infekcí, buď přímo vdechnutím kapének v blízkosti nemocného nebo dotekem s infikovaným povrchem. Inkubační doba je několik hodin až 3 dny. Příznaky se většinou projeví během poměrně krátké chvíle. Nejdříve se může dostavit pocit chladu nebo naopak horka, pocení, bolest hlavy, silná únava a někdy až mírné závratě. Brzy se přidávají bolesti svalů a kloubů a stoupá horečka. Právě vysoká horečka i přes 39°C je typickým příznakem, že se jedná opravdu o virovou infekci. Následuje suchý, dráždivý kašel a někdy i rýma, ta ale nemusí být vždy. Může se přidat i zvracení a někdy také zácpa. Základním předpokladem úspěšné léčby je klid na lůžku a velmi důležitý je dostatečný pitný režim. Užívají se léky proti horečce, proti bolesti a tlumící kašel, při těžším průběhu lékař předepíše antivirotika. Při lehčím průběhu však ani není třeba jít hned k lékaři, vše se dá zvládnout dodržováním doporučené léčby. Klasická chřipka bez komplikací odezní zhruba za týden, ale minimálně další týden až dva je třeba se šetřit, protože tělo je hodně oslabené.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..