Ve světě diet přichází každou chvíli nějaká módní novinka. Takto se objevila před nějakou dobou i paleodieta. Nejde však o žádnou drastickou dietu, spíše o cestu ke zdravějšímu jídelníčku a tím i životnímu stylu. Představuje návrat k pradávným kořenům a své si na ní jistě najde mnoho lidí.
Dieta z doby kamenné
Název diety napovídá, čím je inspirována. Vychází ze stravování našich prapředků žijících v období paleolitu (starší doba kamenná; před 2,5 mil. – 8 tis. lety, datace se liší [1]). Tehdy mohli lidé jíst jen to, co si ulovili nebo nasbírali. Zemědělství bylo v té době ještě zcela neznámé a zastánci diety doby kamenné vychází z předpokladu, že lidské trávení ještě není evolučně přizpůsobené na zpracování zemědělských produktů. Proto jsou z jídelníčku vyřazeny například potraviny z obilovin nebo mléčné výrobky. Naopak nechybí hodně masa, ovoce a zeleniny. Základem diety je především snížení příjmu sacharidů a vynechání dnes obvyklých příloh.
Dieta z pravěku, jak se jí také říká, nemá stanovenou žádnou dobu, po kterou by se měla dodržovat. Jde totiž spíše o změnu životního stylu, která by měla být trvalá. Důsledkem by pak mělo být zhubnutí i zlepšení některých zdravotních obtíží, například alergií, ekzémů, vysokého cholesterolu nebo vysokého krevního tlaku.
Doporučené potraviny:
- Libové maso
- Ryby
- Mořské plody
- Čerstvá zelenina a ovoce
- Vejce
- Houby
- Semínka
- Ořechy
- Kořínky a klíčky
- Bylinky a koření, mořská sůl
- Zdravé oleje (panenský olivový, lněný, avokádový, ořechový, sezamový, kokosový, mandlový apod.)
- Čistá voda
- Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy
- Bylinkové čaje
Nedoporučené potraviny:
- Pečivo
- Obiloviny
- Brambory
- Luštěniny
- Sója
- Mléčné výrobky (čerstvé mléko je možné si jednou za čas dát)
- Rostlinný a slunečnicový olej
- Vše, kde je rafinovaný cukr
- Všechny průmyslově zpracované potraviny
- Alkohol
- Káva, klasický čaj
- Slazené nápoje
- Průmyslově upravované a slazené džusy
Výhody
Paleodieta je výbornou inspirací ke zdravějšímu stravování, kde chybí zbytečné cukry, škodlivé tuky a chemické přísady. V trochu volnějším pojetí ji lze zařadit do svého běžného života a získat tím tělu prospěšnější jídelníček. Největší výhodou je fakt, že si přitom pochutnáte. K dostání jsou kuchařské knihy věnované paleo stravování a na internetu najdete nepřeberné množství receptů i celých jídelníčků.
Nevýhody
Nevýhodou paleolitické diety je její finanční náročnost. Oproti běžnému jídelníčku vyjde o dost dráže a to především kvůli vysokému podílu masa ve stravě. Ne každému také maso chutná natolik, aby jej zařadili do své stravy i několikrát za den. A je i poměrně těžké se držet doporučení a vyvarovat se sacharidům, obzvlášť v českých zvyklostech stravování.
Ondřejův dodatek
Dle názorů odborníků, je paleolitická dieta „ne“-zdravá, protože obsahuje velké množství bílkovin, které zatěžují játra. Z toho důvodu již tato dieta není dále doporučovaná.
Zdroje:
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Paleolit [vid.23.11.2015]