10 způsobů, jak sabotujeme diety a 10 způsobů jak to zvrátit

baculka-s-vahou-1-web

Držení diet je často velmi náročné a frustrující, zejména když porušujeme pravidla, která jsme si určili. V tomto článku vám ukážeme, jaké jsou nejčastější způsoby sabotování diet a také vám ukážeme, jak sami sebe proměnit z nepřátele v tahouna na branku.

Důvod sabotáží diet leží v tom, že nám na jednu stranu sabotování dělá dobře, zejména když si dáme něco dobrého, avšak následně je nám z toho zle, protože jsme se dopustili porušení pravidel. Nejčastěji za tím vším stojí slabé sebevědomí. To však neznamená, že je bitva předem prohraná. Pokud se vám podaří vaše techniky sabotáže identifikovat a najít způsob, jak tomu zabránit, tak máte šanci na úspěch.

  1. Omezujeme množství snědeného jídla – to je častá chyba. Problém je totiž v tom, že jednak své tělo stresujeme, což vede k tomu, že ukládá tuk mnohem intenzivněji, a pak také, protože to vede k přejídání z hladu. Ne nadarmo se říká, že ke štíhlé postavě se musíte projíst. Proto množství jídla neomezujte. Řešení spočívá ve změně jídelníčku a v častějším jezení menších dávek jídla.
  2. Přejídáme se o víkendu – opět jedna z klasických chyb, kdy si o víkendu, nejčastěji pak v pátek, dopřejeme tak trochu dietní úlevy. Řešení spočívá v tom, že se budete pravidelně vážit místo v pondělí v pátek. Když v pátek ráno uvidíte výsledky, pomůže vám to s motivací na víkend. No a když už si chcete dát něco dobrého o víkendu, tak si zjistěte, kolik kalorií má ten váš malý hřích. Sklenka vína a pytlík s brambůrky může mít i několik stovek kalorií! Tip – kupte si v prodejně s racionální výživou nějaké to zdravé mlsání a mlsejte to místo brambůrek. Možná budete překvapeni, jak zdravé pečivo, nebo zeleninové brambůrky mohou výborně chutnat.
  3. Nevážíme a neměříme jídlo – mnoho lidí si myslí, že si jídlo vážit nemusí, protože to prostě střelí od oka. To je ale chyba, která vás může stát mnoho kalorií navíc. Řešením je vážení a měření co nejvíce je to možné. Mimochodem, existují speciální nutriční váhy, které vám usnadní dávkování a měření množství kalorií a jiných hodnot v jídle.
  4. Odměňujeme se jídlem – nejčastěji když dosáhneme nějakého cíle, tak si dáme něco chutného na zub. Řešení. Vždy si zjišťujte, kolik kalorií jste spálili a podle toho se pak můžete odměnit. Jde o to, abyste více energie vydávali, než přijímali.
  5. Podléháme tvrzení z etiket – když si koupíte v obchodě jídlo, které má na etiketě napsané, že je zdravé, neznamená to, že zdravé je! Řešení spočívá v pečlivém přečtení složení na etiketě. Výrobci jsou povinni uvádět skutečné složení, takže máte relativně slušnou šanci se dozvědět co vlastně jíte a kolik to má kalorií. Často se pak nestačíte divit, když přední strana etikety hlásí jak moc je jídlo zdravé, avšak skutečnost je zcela jiná.
  6. Čas od času si dovolíte „uklouznout“ s jídlem – klasická chyba, kdy si večer dáte jeden pytlík bramborových čipsů a řeknete si, že to vyběháte druhý den. Chyba. Řešení. Co se stalo, se vzít zpět nedá. Co naděláte. Pokud ještě není konec dne, zkuste svůj energetický úlet do konce dne zkorigovat. Pokud si chybu uvědomíte, prostě se vraťte zpět do svého dietního programu a už to více nedělejte.
  7. Nedáváme si čas na přizpůsobení se – přechod na nějaký dietní plán není dobré dělat zde dne na den. Řešení. Přecházejte na dietu pozvolna, třeba během jednoho týdne. Tělo i vaše mysl si zvykne a pak vám to půjde lépe.
  8. Děláme toho moc zdravého najednou – pokud nejste zvyklí na pravidelné vaření, nemyslete si, že najednou každý den ráno budete schopni připravit zdravou snídani, oběd a večeři. Ono to není tak jednoduché. Řešení. Dávejte si snadno dosažitelné cíle, třeba v cvičení a na zdravé vaření přecházejte pomalu s pomocí zdravého jídla v restauracích.
  9. Příliš často se vážíme – vážení se několikrát denně k ničemu není. Jediné co zjistíte, že v průběhu dne se vaše tělesná hmotnost, s tím jak jíme, mění o zhruba +- 1 kilogram. Řešení. Važte se jen jednou týdně a to ráno v pátek bez oblečení.
  10. Jsme na sebe příliš tvrdí – pokud si myslíte, že musíte být perfektní – pravidelně cvičit a správně jíst – tak si dáváte laťku příliš vysoko. Pokud na sebe budete příliš tvrdí, může dojít k tomu, že na sebe budete, z toho či onoho důvodu, nadávat. Řešení. Naučte se sami sebe pozitivně motivovat. Motivujte nahlas sami sebe, stejně jako byste mluvili ke svému kamarádovi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..