Co je kiting, powerkiting, snowkiting, kiteboarding, kitesurfing, landkiting nebo buggykiting?

Co je kiting, powerkiting, snowkiting, kiteboarding, kitesurfing, landkiting nebo buggykiting?

kiting
Autor obrázku: Ingridtaylar

Kiting vychází z anglického slova kite, které v překladu znamená drak. Kiting pak znamená ve sportovní terminologii táhnutí drakem. Jedná se o oblíbený adrenalinový sport, který se dá provozovat v mnoha podobách, díky čemuž není sezóně omezen, takže se dá provozovat v jakémkoliv ročním období. Jediné co pro kiting potřebujete je vítr a odvaha. Protože, se kiting používá nejen pro tahání, ale třeba i skákání do velké výšky, lze tento druh sportu do jisté míry považovat za nebezpečný. Pokud se tedy rozhodnete kiting vyzkoušet, dbejte na svou bezpečnost. Ideálně tak, že budete nejprve absolvovat nějaký z kiting kurzů.

Typy draků

Komorový kite

Komorový drak vzhledem připomíná paraglidový padák. Tyto draci mají soustavu samonafukovacích komor, které se působením větru nafouknou. Komorové kity mají oproti nafukovacím složitější vyvázání, které se občas zamotá. Navíc potřebují občas seřídit. Komorové kite se dělí na

  • s otevřenou náběžnou hranou – ve slabém větru létá lépe než nafukovací drak, avšak hůře než drak s uzavřenou náběžkou
  • s uzavřenou náběžnou hranou – v turbulenci je stabilnější, je univerzálnější, skoky s ním jsou delší a klidnější

Nafukovací

kiting1
Nafukovací kite. Autor obrázku: Ingridtaylar

Nafukovací drak, je drak, který má po nafouknutí pevnou konstrukci. Tento drak se hodí nejvíce do vody, v které se nepotopí a umožňuje tak opětovný start. Nafukovací drak se dá použít i na sněhu, avšak určité typy se pro sníh nehodí. Díky své nafukovací konstrukci má stabilní letové vlastnosti a nemá tak složité vyvazování. Pokud s tímto drakem spadnete do vody, lze draka použít jako „záchranný“ prvek. Jednou z nevýhod je větší objem draka a nutnost mít pumpičku.

Co znamenají v nadpisu uvedené termíny?

Kiting, je to samé jako powerkiting. Označení Powekiting se častěji používá, protože označuje celou množinu různých kitingů.

  • Snowkiting znamená jízdu na lyžích nebo snowboardu.
  • Kitesurfing, nebo také kiteboarding znamená jízdu s drakem po vodě. Pro jízdu se používá prkno, které je podobné prknu na wakeboarding.
  • Landkiting znamená jízdu s drakem na zemi. Pro jízdu se používá prkno připomínající větší skateboard, s velkými terénními koly (10 cm). Landkiting také často označuje souhrnně všechny druhy pozemního kitingu.
  • Buggykiting znamená jízdu na tříkolce s nízkým těžištěm, díky čemuž je tříkolka velmi stabilní.

Pokud vás kiting zajímá, doporučujeme vám, nejprve absolvovat výukový kurz. Vybavení na kiting není zrovna nejlevnější záležitost, takže se radši před nákupem pořádně informujte.

Tip: velmi oblíbený je kiting na teambuildingových akcích.

Tip: Pokud chcete s kitingem začít a nevíte jak, přečtěte si tohoto průvodce – Jak začít?

kiting3
Autor obrázku: Jamie In Bytown

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..