Jak opravit notebook, tiskárnu, nebo počítač?

Obrázek počítačeTento článek se zaměřuje na hardwarovou stránku počítačů, notebooků a tiskáren, a je psaný jako určitá forma první pomoci při problémech.

Oprava notebooku

Na notebooku toho není moc co opravovat, tedy alespoň v domácím prostředí. Každopádně je pár věcí, které si doma opravit můžete.

Jak opravit politý notebook?

Polití notebooku se čas od času stane snad úplně každému. Co se tedy s tím dá dělat? Předně ihned notebook vypnout. Odpojit od napájení a vyndat baterii. Tím předejdeme možnému elektrickému zkratu. Pokud je tekutiny hodně, zkuste jí savým hadrem otřít. Dále doporučujeme nechat zbývající tekutinu volně odpařit. Rozhodně nedávejte notebook na topení, nebo k jinému zdroji tepla. Nechte notebook pořádně vyschnout třeba i několik hodin. V naprosté většině případů by toto mělo stačit, tedy za předpokladu, že tekutinou byla voda, čaj, nebo nějaký z běžných nápojů. Pokud se vám třeba doma kočka vymočila na klávesnici, což není paradoxně zas tak neobvyklé, pokuste se moč co nejrychleji usušit a vyhledat odbornou pomoc v servisu, kde se postarají o opravu notebooku.

Jak opravit přehřátý notebook?

Přehřívání je jedním z dalších problémů, na který u notebooků dříve či později každý narazí. Pokud se vám zrovna nepřehřívá notebook v posteli, kde nemůže ventilátor pořádně nasávat vzduch, pak budete mít problém s ventilátorem na chladiči. Ten je poměrně malinký a tak se nelze ničemu divit, když se po nějaké době zanese prachem a přestane se točit. První pomoc spočívá v prostém profouknutí žeber chladiče. Pokud máte k dispozici stlačený vzduch, který se dá koupit třeba v prodejnách s vybavením pro fotografy, tak ho určitě vyzkoušejte. Pokud vám to nepomůže, vyhledejte odborný servis, kde ventilátor vyčistí, případně vymění.

Oprava počítače

Počítač lze poměrně snadno doma opravit. Pokud však o počítačích, potažmo o elektronice nic nevíte, pak vyhledejte počítačový servis, kde se o vše postarají. Pokud nemáte elektrotechnické vzdělání, nepouštějte se do opravy počítače!

Jak opravit hlučný nebo přehřívající se počítač?

Hlučnost, nebo přehřívání nejčastěji způsobuje prach. Počítač tedy odpojte od elektrické sítě, sundejte bočnice a pokuste se ho vyčistit. Opět nejlépe pomůže stlačený vzduch, který si můžete za pár korun koupit, a který vám udělá hodně dobrou službu. Po vyčištění zapněte počítač a zkontrolujte, jestli se stále přehřívá nebo je hlučný. Pokud je počítač stále hlučný nebo se přehřívá, zkuste lokalizovat zdroj hluku/tepla a ten pak vyměnit. Nejčastěji bude problém s ventilátorem na grafické kartě, na procesoru, nebo v napájecím zdroji. Pokud si na výměnu netroufáte, vyhledejte raději odbornou pomoc.

Oprava tiskárny

S tiskárnami je to podobné jako s notebooky. Také na nich toho nelze v domácím prostředí moc opravit. V zásadě, pokud máte nějaký problém s tiskárnou, pokuste se jí nenásilně, to jest opatrně, vyčistit. Opět upozorňujeme, že pokud si na opravu netroufáte, vyhledejte servis tiskáren.

Nejčastější problémy s inkoustovými tiskárnami, které si můžete sami doma vyřešit

  • Tisková hlava se hýbe ztuha – toto je způsobeno nejčastěji zanesenou kovovou vodící lištou hlavy tiskárny. Lištu, je-li snadno přístupná, zkuste vyčistit suchým hadříkem.
  • Tiskárna netiskne i když má novou náplň – to zpravidla způsobuje zaschlá tisková hlava. Pokud je to možné, vyndejte jí z tiskárny a jemně jí otřete mokrým hadříkem.
  • Tiskárna tiskne slabě – zkuste vyměnit tiskovou náplň za novou.
  • Tiskárna tiskne divné barvy – asi vám došla jedna z barev, zjistěte tedy, která by to mohla být. To lze provést tak, že porovnáte jejich hmotnosti. Nejlehčí náplň bude pravděpodobně prázdná.
  • Tiskárna nekomunikuje s počítačem – překontrolujte napájecí a datové kabely. Pokud je tiskárna připojena s počítačem přes USB kabel, zkuste jej připojit do jiného USB portu.

Nejčastější problémy s laserovými tiskárnami, které zvládnete sami vyřešit

  • Tiskárna tiskne jen část textu, nebo špiní – v tomto případě je nejčastěji problém s tiskovým válcem. Zkuste ho tedy vyměnit.
  • Tiskárna nic netiskne – pravděpodobně máte špatně zandaný odrazový válec, vyndejte ho a opět zandejte
  • Tiskárna tiskne slabě i když je nainstalován nový toner a odrazový válec – pokud máte tiskárnu s LED hlavou, třeba od OKI, pak tuto LED hlavu otřete hadříkem. Pokud máte třeba tiskárnu HP, pak vyhledejte servis.
  • Tiskárna tiskne divné znaky – toto je nejčastěji problém ovladačů tiskárny. Nejprve restartujte počítač s tiskárnou. Pokud to nepomůže, přeinstalujte ovladače tiskárny.
  • Tiskárna nepodává papír – otevřete podavač papíru a zkuste opatrně hadříkem namočeným v lihu očistit podávací gumičky. Zkuste také tiskárnu vyfoukat tlačeným vzduchem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..