Jaké je zapojení zásuvky 230V?

Jaké je zapojení zásuvky 230V?

Zapojení zásuvky pro 230 V, má dvě možná zapojení. V prvním třívodičově a v druhém dvouvodičově. Pojďme se podívat jak přesně je možné zásuvku 230 V zapojit.

Než se pustíme do popisu zapojení, je dobré si zopakovat, že v levé zdířce zásuvky je fáze (L), v pravé nulový vodič – nulák (N) a na kolíku je ochranný vodič – zemnění (PE). Barevné označení vodičů je následující:

  • fázečerná nebo hnědá
  • nulový vodičmodrá
  • ochranný vodičzeleno žlutý

Dvouvodičové zapojení

Toto zapojení je dnes již staré, takže se u nových instalací nepoužívá. Revizní technik by vám toto zapojení až na výjimky nepovolil. Ve starých instalacích se s tímto zapojením můžete však setkat ještě i za 50 let, zejména na místech, kde není možné instalaci vyměnit.

U tohoto zapojení se používají jen dva vodiče. Jeden pro fázi, a druhý jako nulový a ochranný vodič dohromady tzv. PEN vodič, který má žlutozelenou barvu.

U tohoto zapojení si dávejte pozor na to, abyste PEN vodič nejprve připojili na kolík a pak následně na nulák. Pokud to otočíte, tak v případě poruchy v zásuvce může dojít k tomu, že se odpojí kolík, takže přístroj nebude žádným způsobem chráněný. Nejhorší na tomto stavu je to, že to bez proměření nepoznáte. Vše bude fungovat do doby, kdy se na kostru spotřebiče dostane napětí. Pak může dojít k úrazu elektrickým proudem.

U dvouvodičového zapojení je také dobré vědět, že na něm správně nefungují určité elektrické ochrany, zejména přepěťové ochrany. Při výběru ochran si zjistěte, jestli na dvouvodičovém zapojení bude vámi vybraná ochrana správně fungovat.

zasuvka-230V-dva-vodice

Třívodičové zapojení

Toto zapojení dnes nejběžnější. Černý nebo hnědý vodič přijde do levé zdířky, zelenožlutý na kolík a modrý na nulák v pravé zdířce. V tomto zapojení vám budou fungovat všechny moderní elektrické ochrany.

Může vás zajímat: Co je to Wh a jak se s ní počítá?

Pozor: pokud máte hliníkové vodiče, tak nezapomeňte, že je potřeba, asi půl roku a následně ještě rok na to, dotáhnout šroubky, které vodiče drží v zásuvce. Hliník totiž tzv. teče, takže spoj po čase povolí.

zasuvka-230V-tri-vodice

Kompletní zapojení. 1 obrázek, třívodičově, 2. obrázek dvouvodičově v v síti TN-C a TN-C-S

tn-s--tn-c-s

5 thoughts on “Jaké je zapojení zásuvky 230V?

  1. prosím radu: pokud je zásuvka bajonetová 230v 16/32 A tři kolíky, nulák je jasný ale ty druhé_ v levo fáze ?

    1. Dobrý den, nevím co je bajonetová zásuvka. Znám maximálně bajonetový závit, nebo bajonetovou žárovku/objímku, ale zásuvku ne. 32 ampérová zásuvka na 230 V se mi také nezdá. To už musí být 3 fázová a ta má 5 kolíků.

  2. v úvodu je špatně uvedeno, že v pravé zdířce je nulák, který namísto N jste označil jako PE – je to asi překlep ale pro amatéra matoucí. Zdravím Vás.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..