Co je to soubor Winmail.dat a jak ho otevřít?

Co je to soubor Winmail.dat a jak ho otevřít?

Logo Mozilla ThunderbirdNěkdy se může stát, že vám přijde email, který obsahuje přílohu s názvem Winmail.dat. To je dáno jednak nevhodně nastaveným Outlookem a jistou „vzájemnou nekompatibilitou“ emailových programů. Pojďme se podívat na to, co se dá dělat přílohou zakódovanou pomocí TNEF formátu.

Otevíráme Winmail.dat

V zásadě máte 2 způsoby, jak ze souboru dostat přílohu. První spočívá v instalaci pluginu do Thunderbirdu s názvem LookOut. Ta zajistí, že se vám vedle přílohy Winmail.dat objeví obsah tohoto souboru. Bude to sice trochu zmatečné, protože se vám najednou v příloze objeví (může a nemusí) více souborů než je v příloze, nicméně půjdou otevřít všechny. Jako druhý způsob můžete využít nějaký z programů, který umí obsah přílohy korektně načíst. Jedním z takových programů je i Winmail.dat Reader. Je zdarma a umí velmi hezky a hlavně korektně přílohu dekódovat. Program má jedinou nevýhodu a tou je nutnost program nejprve nainstalovat a přílohu před otevřením někam uložit na disk.

Pracujete ve Windows? Pak nejjednodušší způsob vyřešení problémů spočívá v instalaci a nastavení Outlooku. Ten přílohu správně otevře.

Můžete také zkusit: Pokud je v příloze očekáváte pouze jediný soubor a pokud znáte jeho příponu, můžete přílohu uložit na disk a přejmenovat jeho příponu na očekávaný název (DOCX, PDF, JPG aj.). Pokud příponu neznáte, můžete obsah souboru načít třeba v Notepadu a podávat se do jeho hlavičky, ze které se někdy dá vyčíst typ a název souboru. Tento postup nemusí vždy fungovat.

Jak nastavit správně nastavit Outlook?

Předně, nadpis je trochu závádějící, je-li příjemce zprávy uživatel pracující v Outlooku, pak není důvod nic nastavovat. To jen v případě, že příjemce má Mozillu Thunderbird. To jen pro upřesnění. A co je tedy potřeba nastavit? Nic složitého, jen je potřeba nastavit v Outlooku, aby formát odesílané zprávy nebyl v RTF, ale HTML nebo Prostý text.

Dle verze MS Office je několik postupů jak formát zprávy nastavit.

V MS Office 2013, 2010

Soubor -> Možnosti -> Pošta -> Vytváření zpráv

Ve starších verzích Office

Nástroje/Možnosti -> Formát pošty

Více zde na stránkách MS Office.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..