Jak velký je vesmír?

Jak velký je vesmír?

vesmírOtázka velikosti vesmíru je velmi nesnadno zodpověditelná, protože naše technologie prozatím nejsou schopny něco takového zjistit. Předpokládá se však, že vesmír je nekonečný. Nicméně, chcete-li nějaká čísla, pak vám můžeme nabídnout velikost pozorovatelného vesmíru. Tu lze teoreticky vypočítat. Na jedno však pozor: ve vesmíru je vše trochu složitější než na co stačí klasická newtonovská fyzika, takže následující hodnoty berte pouze jako orientační a rozhodně ne přesné.

Teoretická velikost pozorovatelného vesmíru

Vyjdeme-li z předpokladu, že teorie velkého třesku je pravdivá a že rychlost světla je konstantní (cca 300 tisíc kilometrů za sekundu), pak při stáří vesmíru (poloměr) zhruba 13.8 miliardy let je velikost pozorovatelného vesmíru 27,6 miliardy světelných let (průměr). Nicméně jak již bylo uvedeno, ve vesmíru je vše složitější a protože se vesmír například aktuálně rozpíná, tak je jeho velikost ještě větší. Dle teoretických výpočtů bylo zjištěno, že by viditelný vesmír měl být velký (průměr) 94 miliard světelných let.

Údaje o velikosti vesmíru se v průběhu času upřesňují, takže máte-li aktuálnější informace, pak se s námi o ně podělte v komentářích pod článkem.

Zdroj:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Vesm%C3%ADr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..