Cordyceps – Housenice čínská

Cordyceps_sinensis

Housenice čínská známá těž pod názvem Cordyceps Sinensis je velmi unikátní živočich, který se během svého života změní v houbu. Pojďme si o této unikátní houbě něco říci blíže.

Housenice čínská je natolik unikátní, že se o ní dokonce natočil televizní dokument. Ona je totiž unikátní hned ze tří důvodů. Jednak se používá v tradiční čínské medicíně již něco kolem 5 tisíc let, kde je velmi ceněná jako zdroj energie (zvyšuje sportovní výkon a vytrvalost – údajně byl použit i jako forma „dopingu“ na olympijských hrách), upevňující zdraví a jako prostředek k léčbě mnoha neduhů (například při problémech s játry, při depresích, při poruchách spánku a paměti). Housenice je také velmi ceněná pro své afrodiziakální účinky. Údajně se používá i k léčbě rakoviny. Nicméně žádné skutečné léčivé účinky západní medicína oficiálně nepotvrdila.

Zadruhé je unikátní svou vysokou cenou, která mění nejen obyvatele Tibetu na sběrače hub, čímž bohužel docela ničí jejich stávající styl života. Totiž Cordyceps je dražší než zlato, alespoň na čínském trhu, kde si tuto prazvláštní houbu mohou dovolit pouze velmi bohatí lidé. Nelze se tedy divit tomu, že podobně jakou auta, je i vlastnictví tohoto výživového doplňku brán jako symbol bohatství. Mimochodem, Housenice čínská je čím dál tím vzácnější. Poptávka po ní je totiž tak velká, že obyvatelé Tibetu drancují hory o sto šest a každým rokem jí tak ubývá. Mimo to, se velmi špatně hledá. Její nadzemní část je velmi malá a v trávě se snadno přehlédne. Z toho důvodu tuto parazitickou houbu hledají především děti, které mají lepší zrak a jsou menší.

Zatřetí je housenice čínská unikátní tím, jak vzniká. Slabé povahy by měli tuto část přeskočit. Totiž, to si takhle leze pod zemí směrem vzhůru nevinná housenka, která je na své cestě napadena vystřelovanými spóry dospělé houby. Než se housenka dostane k povrchu, parazitická houba housenku zabije a její nadzemní část vyroste housence z hlavy.

Housenice čínská je u nás prodávána jako doplněk stravy. Pokud věříte Čínské medicíně, můžete tuto houbu konzumovat dle libosti a vašich finančních možností.

Kde koupit Housenici čínskou?

Nejlépe na internetu. Oblíbený e-shop Piluka.cz, jí má v nabídce. Našli jsme jí také v e-shopu ProZdraví.cz. Můžete to zkusit také v kamenných lékárnách, ale asi neuspějete. Moc lidí o ní neví.

Kredit:

Obrázek zdroj Wikipedia. Autor: Haplochromis. Licence: CC BY-SA 3.0 DE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..