Schéma zapojení motoru hvězda trojuhélník

Schéma zapojení motoru hvězda trojuhélník

Na následujícím obrázku jsou nakreslena zapojení motoru do hvězdy a trojúhelníku. V případě zapojení do hvězdy je fázové napětí odmocnina ze tříkrát menší než napětí síťové. V případě zapojení do trojúhelníka, je síťové napětí stejné, jako napětí fázové. Pokud si nejste jisti s tím, jaké zapojení zvolit, podívejte se na tabulku zapojení trojfázových motorů, která je úplně dole. Oba obrázky lze zvětšit tak, že na ně kliknete.

Nezapomeňte: Pokud jsou na štítku motoru uvedena dvě napětí 400/230V, pak menší z nich je přípustné fázové napětí. Začátky vinutí jsou označeny jako U1, V1, W1 a jejich konce pak U2, V2, W2.

Schéma zapojení motoru do hvězdy a trojúhelníka

Tabulka zapojení motoru

3 thoughts on “Schéma zapojení motoru hvězda trojuhélník

 1. Ahoj. Jsem laik a chci se zeptat někoho, kdo elektromotorům rozumí. Když chci 3f motor, na jehož štítku je 380V/50Hz,1440RpM, použít jako generátor, roztočím ho mechanickou silou (např. vodním kolem, turbínou) a na hřídeli bude oněch 1440 otáček, jaké naměřím napětí na svorkách při zapojení do hvězdy a jeké při zapojení do trojúhelníku. Má to nějaký vliv?
  Myslím, že když zapojím následovně:
  1. vinutí do hvězdy = proklemuji sv. W2,V2,U2
  2. mezi sv. W1,2; V1,2 a U1,2 osadím kondenzátory 45uF, tak při 1440RpM
  3. naměřím na sv. W1,2; V1,2 a U1,2 vždy 380V.
  Jak docílím 3x230V??

  1. Dobrý den, už je to pár let, co jsem se tím zabýval, ale z toho co píšete, nevyplívá, jaký máte rotor. Nejpíše budete muset nějak vybudit rotor, aby se vám něco indukovalo do statoru. Pokud máte v rotoru magnety, tak ho nemusíte samozřejmě budit. Jinak zapojení trojuhelník hvězda se liší v tom, že v trojúhelníku tam máte 400V a ve hvězdě 230, tedy rozdíl je odmocnina ze tří. Pokud tedy vybudíte rotor a budete s ním točit, tak se vám začne indukovat napětí na statoru. Výsledné napětí bude podle toho, jak stator zapojíte (trojúhleník hvězda). Teoreticky by se vám tam mělo objevit požadované napětí, ale moc tomu nevěřím, tedy určitě ne při udávaných jmenovitých otáčkách. Spíše bude potřeba s nimi jít nahoru. Není nic jednoduššího, než to zkusit. Jinak koukal jsem, že jste stejný dotaz posílal na web, kde frajer generoval energii s kotvou nakrátko. To je absolutní nonsence a pán asi neví, jaký má motor, ale to je na jinou diskuzi. Vyrobil totiž perpetum mobile.

  2. Dobrý den, z asynchronního motoru generátor uděláte těžko. Ne každý motor s kotvou nakrátko umí fungovat v generátorickém režimu. To se používá většinou u jeřábů, odstředivek atd. Pro Váš účel se hodí spíše synchronní motor. Ovšem musíte hlídat konstantní otáčky, skluz atd… jinak hrozí přebuzení a zničení motoru. Nevím, jaké máte s tímto zkušenosti, možná to svěřte někomu z okolí, kdo se zabývá elektropohony… Michael S. Dobrý, elektrotechnik.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..