Dotace na kotle – co to je a jak na ní?

Dotace na kotle – co to je a jak na ní?

Ochrana prostředíZ hlediska ekologie, patří vytápění rodinných domů stále mezi nejproblematičtější ekologický problém, protože ne každý má dost peněz, případně vůbec chuť, sledovat poslední technologické výstřelky v oblasti vytápění domů. Výsledkem tak je nekvalitní spalování paliva, které v podobě kouře ničí lokální ovzduší do té míry, že si doma nemůžete často ani v několik kilometrů vzdálených lokalitách vyvětrat. V nejednom případě pak ještě dochází ke spalování plastů a jiných toxických látek, které vyvolávají závažné zdravotní problémy. Nejen z toho důvodu vznikla potřeba staré kotle vyměňovat za nové, a tak alespoň trochu omezit jejich nepříznivý ekologický dopad na blízké okolí. No a protože výměna jednoho či dvou kotlů moc ekologii nepomůže, ujalo se ministerstvo životního prostředí toho problému a zavedlo tzv. kotlíkovou dotaci, na které jdou peníze z evropských fondů, o které si nyní více povíme.

Od roku 2022 nebude možné v domácnostech provozovat staré kotle 1. a 2 emisní třídy.

Kotlíková dotace se týká výměny starých kotlů na tuhá paliva, které se mají nahradit za nové nízkoemisní kotle na biomasu, uhlí, případně jejich kombinaci, dále za tepelná čerpadla nebo kotle na plyn. Předpokládaný počet takových starých kotlů, které je potřeba vyměnit, je v ČR kolem 350 tisíc. Z toho je cílem kotlíkové dotace je vyměnit zhruba 80 tisíc kotlů, na které je vyhrazeno 9 miliard, které se budou nabízet krajům v několika vlnách.

Jak získat kotlíkovou dotaci?

Občané si pro dotaci budou chodit na kraj, kde po předložení všech potřebných dokumentů a splnění několika málo podmínek, dostanou dotaci, která se může v ideálním případě vyšplhat až na 85% z ceny projektu. Limitem pro dotaci je pak částka 150.000,-Kč, z kterých se odvozuje vypočítává finální výše dotace. Maximálně tak můžete získat 125.700,-Kč z dotačního programu. Nejvíce peněz bude přiděleno na nové kotle na biomasu, zatímco na nové uhelné kotle nejméně. Lokality s nejvyšším ekologickým zatížením ovzduší pak získají 5% výhodu (seznam zde). Je také potřeba uvést, že kraje mají poměrně volné ruce a tak mohou o způsobu dotace poměrně dost rozhodovat sami. Máte-li o dotaci zájem, sledujte ideálně webové stránky svého příslušného krajského úřadu, který bude po obdržení dotací sám vyzývat občany k podávání žádostí.

Základní podmínky pro získání dotace

Podmínkou je to, že dům v kterém je naplánovaná výměna kotle, musí splňovat požadavky na energetickou třídu C. Pokud tomu tak není, pak je potřeba udělat určité kroky k této nápravě. Přičemž není potřeba hned celý dům zateplovat. Stačí udělat dílčí kroky, na které lze použít peníze k kotlíkové dotace, maximálně pak 20.000,-Kč, které se připočítají k částce získané na výměnu kotle. A jak třeba dosáhnout energetické třídy C? Třeba tak, že zateplíte půdu nebo půdu, vyměníte část oken za izolační dvojskla, zateplíte sklepní prostory, nebo podlahu, nebo třeba severní stranu domu aj. Konkrétní podmínky viz. tento dokument. Peníze na případné výraznější zateplení pak můžete zkombinovat s dotačním programem Nová zelená úsporám. Další podmínkou pro získání dotace je výměna stávající otopné soustavy za modernější, dále vyvložkování komína, případně propojení plynové přípojky z HUP na vlastním pozemku do domu. Dále pak musíte zakoupit topení od certifikovaných prodejců, aj. – požadavky se mohou lišit kraj od kraje.

Na co je možné získat dotaci?

  • Na zdroj a jeho instalaci
  • Na novou otopnou soustavu, nebo její rekonstrukci
  • Na drobné rekonstrukce vedoucí ke snížení energetické náročnosti
  • Na služby energetického specialisty
  • Na dokumentaci

Co bude potřebovat na úřadě předložit?

  • Žádost o poskytnutí dotace
  • Průkaz energetické náročnosti budovy
  • Kompletní prováděcí dokumentaci
  • Písemný souhlas spoluvlastníků, případně vlastníka pozemku, je-li to potřeba
  • Dále to co si kraje vyžádají mimo nutné dokumenty

Zdroj:

Ministerstvo životního prostředí – http://www.mzp.cz/cz/news_150715_kotlikove_dotace

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..