Elektronická dálniční známka – co to je, jak funguje a kolik stojí?

Elektronická dálniční známka – co to je, jak funguje a kolik stojí?

povrch silniceDoba pokročila a tak se i klasické dálniční známky pomalu a jistě vyměňují za elektronické dálniční známky, které jsou z pohledu výběrčích mnohem efektivnější a levnější. Pojďme si říci jak to funguje.

Jak funguje elektronická dálniční známka?

Elektronická dálniční známka, dále jen EDZ, funguje velmi jednoduše. Po zaplacení poplatku na internetu, u benzínky, na Czech Pointu, České poště aj. běžných prodejních míst dálničních známek bude vaše státní poznávací značka (SPZ) zaregistrována do elektronického systému, v kterém bude uvedeno, že jste na určitou dobu zaplatili poplatek. Při jízdě po dálnici pak kamerové systémy ověří vaší SPZ a když nebudete mít zaplacený poplatek, automaticky dostanete tučnou pokutu, která za vámi půjde kamkoliv v rámci celé EU. Pokud tedy v Německu projedete po dálnici, na které vás kamerový systém zkontroluje a vy nebudete mít poplatek zaplacený, dostanete v ČR pokutu. Rozhodně se tedy nevyplácí jezdit po dálnici na černo. Pozor také na to, že je jedno, kdo auto bude řídit. Pokuta půjde za registrovaným provozovatelem/majitelem automobilu.

Jako elektronická dálniční známka slouží vaše SPZ a rozhodně se nevyplatí jezdit na placených dálnicích na černo.

Kolik stojí elektronická dálniční známka?

Cena je stejná jako u klasických dálničních známek, a její ceník si každá země vyhlašuje na konci roku aktualizovaný.

Jak zjistím, na jak dlouho mám EDZ zaplacenou?

Po zaplacení poplatku vám přijde PDF soubor s informacemi o uhrazeném poplatku na email, v kterém budete mít veškeré potřebné informace. Případně při placení dostanete účet s informacemi o známce.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..