Jak dlouho vydrží člověk bez vody?

Jak dlouho vydrží člověk bez vody?

flaška a voda

Voda je pro člověka velmi důležitá. Moc dlouho bez ní totiž nevydržíme. Udává se, že bez vody vydržíme zhruba 5 dní, nicméně je zde mnoho faktorů ovlivňující celkovou výdrž. Třeba v tropech bez vody vydržíte zhruba 2 dny a dost možná ani to ne. Záleží také na tom, v jaké jste aktuální kondici, co děláte, na vašem pohlaví, věku apod.. Nemocní lidé a lidé vykonávající těžkou fyzickou práci potřebují stále doplňovat tekutiny. Na druhou stranu se ví, že národy žijící v tropech se tolik nepotí a v horku vydrží déle než lidé z mírného pásu. Nelze tedy přesně říci, jak dlouho bez vody vydržíte. Zdravý dospělý člověk optimálních podmínkách vydrží zhruba týden, malé dítě zapomenuté v rozpáleném autě vydrží jen pár hodin, než se přehřeje a selže mu organizmus.

To jak dlouho vydržíte záleží také na tom jste naposledy pili.  Alkoholické nápoje a nápoje obsahující diuretické složky (močopudné) vás spolehlivě zabijí mnohem dříve než když vypijete stejné množství vody.

První příznaky nedostatku tekutin poznáte podle toho, že málo chodíte na záchod a máte tmavou moč. Může vás bolet hlava, můžete se cítit unavení, dezorientovaní a bude vám asi také na zvracení. Jakmile pocítíte tyto příznaky, ihned se napijte. V případě nedoplnění tekutiny vám pomalu jako první začnou odumírat ledviny a pak kaskádovitě na ně navázané orgány.

Zdroj: https://www.livescience.com/32320-how-long-can-a-person-survive-without-water.html