Dopravní nehoda je vždy dost nepříjemnou záležitostí, kterou je potřeba správně vyřešit. Pojďme se na to podívat.
- Zastavte, vypněte motor, oblečte si reflexní vestu a zajistěte viditelně místo nehody trojúhelníkem, výstražnými světly apod.
- Pokud jste na dálnici, snažte se ihned její prostor opustit, pohyb po dálnici je extrémně nebezpečný.
- Dále je potřeba vždy zjistit, jestli je někdo zraněný. Pokud je někdo jakkoliv zraněn, vyžadujte minimálně odvoz dotyčného k lékaři na prohlídku. Problém je totiž v tom, že i z malé boule, může být otřes mozku a následky na doživotí. Z venku neviděné vnitřní krvácení může dokonce skočit smrtí, takže si na to dejte velký pozor. Samozřejmě, je-li někdo viditelně zraněn, ihned vyhledejte lékařskou pomoc!
- Pokud je to možné, odstraňte automobily z vozovky. Nejprve však vyznačte na silnici jejich původní polohu.
- Jako další krok je zajištění svědků. Vidíte-li, že by někdo mohl být dobrým svědkem, jděte a oslovte ho. Nečekejte, že se vám svědci budou sami nabízet. Svědky je dobré zajistit zejména v případě, že se jedná o nerozhodný případ, nebo vážnější nehodu. Pokud svědky nemáte, tak si na místě zjistěte, jestli někde není nějaká policejní kamera, nebo nějaká bezpečností kamera – třeba v nějakém obchodě. Němých svědků, v podobě kamer, je kolem nás čím dál víc, takže na ně nezapomínejme, mohou opravdu hodně pomoci.
- Celou nehodu si nezapomeňte pořádně zdokumentovat. Téměř každý má v kapse mobil s foťákem, takže foťte co nejvíc a ze všech stran a úhlů. Také si nezapomeňte nafotit státní poznávací značky, a typy automobilů.
- Nezapomeňte vyplnit formulář o nehodě minimálně ve dvou provedeních. Ty musí účastníci nehody podepsat. Po podpisu do nich již nic dalšího nedopisujte! (Zdarma ke stažení)
- Sdělte si také své kontaktní údaje. Celé jméno, adresu, a ideálně také mobilní telefon. Toto by sice mohlo být součástí bodu 4, ale radši to uvádíme samostatně. Mimochodem, prokázat svou totožnost musíte i když nechcete. Pokud vám tedy někdo nechce své údaje sdělit, porušuje tím zákon.
- Dalším krok je ohlášení nehody pojišťovně. To je dnes již velmi lehké a dá se to udělat v klidu domova přes internet. Jak na to? Jednoduše jděte na web vaší pojišťovny, a najděte zde průvodce pro nahlášení nehody.
Kdy volat k nehodě policii?
- Vznikne-li škoda překračující 100.000,-Kč. Ne vždy je totiž možné cenu škody vyčíslit. Výši nehody stanovte podle jejího rozsahu a podle toho, jaká auta se jí účastní.
- Každopádně, policii je nutno volat v případě, že je při nehodě poškozen majetek třetí osoby a to v jakékoliv výši. Pokud tedy poškodíte třeba nějakou značku, plot, nebo jiný cizí majetek, tak máte povinnost volat policii.
- Dále máte povinnost volat policii v případě, že došlo ke zranění.
- Policii je nutné také volat v případě, že došlo k úniku provozních kapalin, případě jiné škodě na životním prostředí.
- Pokud máte podezření na intoxikaci (alkohol, drogy) některého účastníka nehody, tak také ihned volejte policii.
- V neposlední řadě policii volejte v případě, že máte problém s obnovou provozu na vozovce.
Pamatujte, za bezdůvodné přivolání policie vám hrozí sankce.
Důležitá telefonní čísla
- Záchranná služba – 155
- Policie – 158
- Městská policie – 156
- Hasiči – 150
- Evropský integrovaný záchranný systém – 112
Zneužití těchto telefonních čísel je trestné!