Celulitidě se říká také pomerančová kůže a to ne náhodou. Právě kůru pomeranče s mnoha hrbolky a ďolíčky totiž připomíná pokožka stehen a hýždí postižená celulitidou. Na světě téměř nenajdete ženu, která by s ní nemusela někdy bojovat. Nevyhýbá se totiž ani štíhlým ženám a objevuje se klidně již v mladém věku. Také muži s ní mohou mít své zkušenosti, i když v daleko menší míře. Naštěstí jsou zbraně, které nám v boji proti ní mohou alespoň trochu pomoci.
Jak vzniká celulitida?
Základním původcem vzniku je nedostatek pojivové tkáně, čímž dochází ke ztrátě pružnosti a pevnosti kůže. Celulitida vzniká nadměrným ukládáním tukových buněk do podkoží, kde se tyto buňky zvětšují a jsou vytlačovány proti povrchu kůže, což vytváří hrbolky. Tyto tukové buňky utlačují drobné cévky, které se tím mění ve vazivové pruhy a stahují se, čímž naopak tvoří prohlubně v kůži. V kůži se snižuje krevní a také lymfatický oběh, což má za následek ukládání škodlivin vázaných na tuky místo jejich vyloučení z těla ven.
Co je příčinou vzniku?
Velký podíl na vzniku celulitidy mají ženské hormony, právě proto se nejčastěji objevuje u dospívajících dívek, poté těhotných žen a u žen v přechodu. Vliv na ni mají ale také uměle dodávané hormony v podobě antikoncepce. Ale hormony nejsou jedinou příčinou, svůj podíl má také dědičnost, sedavé zaměstnání nebo naopak dlouhé stání, kouření, nedostatečný pitný režim nebo špatný odvod odpadních látek z těla, proto na celulitidu mohou v některých případech trpět i muži.
Jak nad celulitidou zvítězit?
Pohyb je nejdůležitějším faktorem, který nám velmi pomůže zbavit se nevzhledné kůže a vrátit jí co nejvíce původní podobu. Díky pohybu se rozproudí lymfatický systém, zlepší se odvod odpadních látek i cirkulace krve v podkoží. Pokožka bude pevnější a lépe tak odolá ataku tukových buněk, kterých také bude méně. Ideální je pohyb plynulý a déletrvající, například běh, chůze, plavání nebo rekreační jízda na kole. Také posilování břicha, stehen a hýždí je velmi vhodné. Naopak rychlé a prudké pohyby, při kterých dochází k silnému pocení a prokrvení, lymfatický systém ještě více zatěžují.
Jako u většiny zdravotních a kosmetických problémů je i u celulitidy potřeba celkově změnit svůj životní styl a kromě zařazení sportu do denního programu také přestat kouřit, začít se zdravěji stravovat, vyhýbat se alkoholu, ale i kávě, která se také podílí na vzniku celulitidy. Přechod ke zdravé stravě by neměl probíhat formou diety, ale spíše trvalé změny jídelníčku.
Lymfatické masáže proti celulitidě
K rozproudění lymfy se praktikují lymfatické masáže, kterými celulitidu léčí zkušení maséři i kosmetická studia. Masáž je však třeba opakovat v celé sérii, aby se dostavil kýžený efekt, nestačí na ni zajít jen jednou nebo občas. Lymfatickou masáž můžete provádět i samy doma, ale je potřeba se naučit správnou techniku. Začít s ní je třeba jemně a pozvolna, dlaní ruky krouživými pohyby ve směru hodinových ručiček masírovat vnitřní stranu končetin odspodu nahoru a to jen jemným tlakem. Výhodou masírování doma je možnost častějšího opakování. Čím častěji se totiž masáž provádí, tím lepší má výsledky.
Kosmetika z obchodu a domácí prostředky
V obchodech a lékárnách je k dostání mnoho kosmetických prostředků proti celulitidě. Používáním různých krémů a gelů na postižená místa jistě nic nezkazíte, ale neočekávejte od nich zázračné účinky bez námahy. Jsou jen podpůrnými prostředky a tak je opravdu potřeba celková změna života.
Vyzkoušet můžete i domácí prostředky proti celulitidě. Velmi oblíbený a podle zkušeností žen i účinný je kofeinový zábal, protože kofein rozproudí krev v kůži a tím nastartuje spalování tukových buněk. Můžete zkusit nejdříve třeba masáž kávovým krémem, kdy do trochy obyčejného tělového mléka přidáte lžičku mleté kávy. Příprava zábalu je o něco pracnější, ale zvládne ji každý. Stačí podle návodu na obale uvařit jeden sáček želatiny a nechat ji vychladnout, v hrnku pak zalít čtyři lžičky kávy horkou vodou, přidat půl lžičky mleté skořice a takto připravenou kávu vmíchat do želatiny. Hotová směs se nanáší na postižená místa a ta se přikryjí kuchyňskou fólií. Pro ideální efekt je nejlepší si lehnout pod deku a nechat zábal působit asi dvacet minut. Opakovat by se měl asi dvakrát až třikrát týdně, aby byl výsledek co nejlepší.
Prevence proti vzniku celulitidy je prakticky stejná jako její léčba. Jde především o zdravější životní styl, pravidelný pohyb, hlídání si váhy, avšak také nenošení příliš těsného prádla a oblečení, protože to snižuje průchod krve i lymfy v kůži. Hlavní je se nevzdávat a bojovat, i když už se pomerančová kůže objeví. Vždy můžete různými způsoby alespoň zlepšit její vzhled.