Kuří oko je nepříjemné a bolestivé, takže když se na naší noze objeví, pochopitelně se jej chceme co nejdříve zbavit. Existují různé metody, které nám s tímto problémem pomohou. Chce to jen vyzkoušet, co bude nejvíce vyhovovat právě vám.
Co je to kuří oko?
Kuří oko je zrohovatělou a odumřelou kůží a vzniká jako obranná reakce těla. Příčinou bývá nejčastěji nošení nevhodné obuvi, například nepohodlných bot s úzkými špičkami a vysokými podpatky, ale i malé velikosti bot nebo silných ponožek v příliš těsných botách. Vytváří se obvykle v místech, kde kosti nohy více vystupují a bota tak tlačí kůži proti nim, především tedy na patách, prstech, mezi prsty, ale občas se mohou objevit i na ploskách chodidel.
Jak poznat, že jde opravdu o kuří oko?
Kuří oko je kulaté a mívá velikost zhruba od 3 mm do 1 cm. Jeho povrch je hladký a barva žlutošedá až zelenošedá s černou tečkou uprostřed. Nevytvoří se zničehonic, ale vzniká a roste postupně při opakovaném dráždění kůže nevhodnou obuví. Od začátku jde o bolestivou záležitost, kterou si ale nejdříve můžeme spojovat jen s bolestí od samotné nepohodlné obuvi. Může za ni však čep tvořený ztvrdlou kůží, který tlačí na kost. Při odstraňování kuřího oka se pak odlupují bílé kousky kůže a místo nekrvácí. Občas bývá kuří oko zaměňováno s bradavicemi, které se také objevují na nohách, ale spíše na jejich ploskách. I když je pravdou, že se bradavice někdy vyskytují i v okolí prstů, takže jen podle umístění se nedá úplně orientovat. Bradavice však oproti kuřím okám mají povrch spíše hrbolatý a z více vrstev, uprostřed není větší černá tečka, ale může jich být více po celém povrchu. Bradavice obvykle nebolí hned, ale až je větší, a při neopatrném odstraňování místo krvácí, což zvyšuje riziko roznesení na další místa. Bradavice je totiž na rozdíl od kuřího oka infekční.
Jaká je léčba kuřího oka?
S kuřím okem není třeba chodit k dermatologovi. Můžete si jej odstranit sami, případně zajít na pedikúru. Pro zkušenou pedikérku nebude jeho odstranění problémem, musíte ale počítat s tím, že vyříznutí ostrým skalpelem není zcela bezbolestné. V první řadě je ale vždy bezpodmínečně nutné vyměnit špatnou obuv, jinak by šlo o marný boj. Pokud chcete vyzkoušet léčbu sami doma, můžete si vybrat z prostředků zakoupených v lékárně, nebo receptů našich babiček a prababiček. U každého funguje nejlépe něco jiného, proto bude možná nutné vyzkoušet více metod. Léčba někdy může být také poměrně zdlouhavá, obzvlášť pokud jste problém dlouho odkládali s tím, že to ještě vydržíte.
Co nabízí proti kuřímu oku v lékárně?
- Náplasti na kuří oka – náplasti jsou asi nejjednodušší pomocí, kterou vám v lékárně doporučí. Jsou napuštěné kyselinou salycilovou, která změkčuje tvrdé jádro oka. Měkký polštářek pak chrání postiženou oblast a ulevuje od tlaku na ni a tedy i od bolesti. Náplast se na noze nosí po celý den. Je ale potřeba ji kontrolovat, aby se neposunula, jinak by účinná látka působila na špatném místě a mohla ho poškodit. Po několika dnech nošení náplastí by mělo být kuří oko změklé natolik, že půjde dobře odstranit (vydloubnout nebo vyškrábnout) v teplé slané nebo mýdlové vodě.
- Tužka na kuří oka – jejím základem je obvykle koncentrovaný gel kyseliny trichloroctové, který působí stejně jako kyselina salycilová. Pomocí tužky se gel aplikuje na postižené místo několik dní po sobě, díky čemuž se odloupnou vrstvy poškozené kůže a nahradí je kůže zdravá.
- Roztok Phyteneo Kolodium Forte – obsahuje kyselinu salicylovou, kyselinu mléčnou, výtažek z rostliny vlaštovičníku, ricinový olej a další složky, které změkčují a rozrušují ztvrdlé vrstvy kůže.
- Salycilový lůj – po pravidelném potírání tyčinkou loje se kůže změkčí a kuří oko jde odstranit.
- Kyselina mravenčí – tuto kyselinu seženete v lékárně, i když ne v každé ji mívají. Potírejte jí opatrně kuří oko do té doby, než se ztratí.
Jaké jsou babské rady na léčbu kuřího oka?
- Cibulový obklad – ukrojte plátek cibule a namočte jej na několik hodin do octa. Večer přiložte cibuli na postižené místo a připevněte ji obvazem. Ráno sundejte a opakujte takto každý večer, dokud se nevyloupne jádro kuřího oka.
- Česnekový obklad – namočte stroužek česneku do citrónové šťávy, poté jej rozmačkejte a přiložte jako obklad na bolavou ztvrdlinu. Opět opakujte každý den, dokud kuří oko nezmizí.
- Vlaštovičník větší – tuto rostlinu u nás najdeme od jara do podzimu téměř všude, má světle zelené listy a malé žluté květy (zde uvidíte, jak vypadá). Z čerstvě utržené rostliny vytéká tmavě žluté až oranžové mléko, kterým se kuří oko potírá.
- Jasmínový obklad – tato metoda je použitelná jen v létě, kdy jasmín kvete. Utrhněte několik květů a rozemelte je na kaši, tu naneste na kuří oko a místo zalepte leukoplastí. Po pěti dnech náplast sundejte a naneste čerstvou dávku jasmínové kaše. Opět opakujte do vymizení kuřího oka.
Prevencí ke zdravým nohám
Zbavit se kuřího oka je sice někdy náročné, ale jde to. Nejlepší však je předcházet jeho vytvoření. Prevencí je v první řadě nošení jen kvalitní, dobře padnoucí a pohodlné obuvi. Nezapomínejte také na důkladnou péči o své nohy, tedy pravidelnou pedikúru a každodenní hydrataci krémem. Díky tomu nebude mít tvrdá kůže šanci se vytvořit a změnit v bolavé kuří oko.
Autorka článku není lékařka a text vyjadřuje pouze její názor.