Batika je skvělý způsob, jak si vyrobit originální módní kousek do šatníku a zároveň třeba prodloužit život oblíbenému tričku, které už bylo poznamenáno nějakými nepěknými skvrnami. Batikovat jde snadno v domácích podmínkách a není k tomu ani potřeba moc věcí. Přitom vždy vznikne jedinečný výtvor, který nebude mít nikdo jiný. A zajímavý je také proces tvorby a hlavně překvapení na konci, když vlastně úplně nevíte, co z toho bude. Barvit můžete jednou nebo více barvami a třeba se pustit naopak i do jednoduchého odbarvování. Fantazii se tady určitě meze nekladou.
Jaký materiál a čím barvit?
Na batikování se hodí bavlněná trička, naopak nevhodné jsou umělé materiály a také bavlna s těmito umělými příměsemi jako jsou polyamid a polyester. Tyto umělé materiály nepřijmou barvu a také nesnesou teplotu varu, která je při barvení nezbytná, a vlákna se zdeformují. Výsledkem by bylo jen špatně obarvené a trvale pomačkané tričko. K barvení je nejlepší zakoupit klasické barvy na textil jako Iberie nebo Duha, nejsou zas až tak moc drahé a dobře chytají.
Co vše je k barvení potřeba?
Kromě trička a barvy ještě hrnec a vařečku, které můžete vyřadit z kuchyňského náčiní. Pak už jen nějaký provázek, kterým se tričko sváže. Může být klidně i zbytek staré vlny nebo silnější příze.
Jak postupovat?
Nejdřív si nachystejte tričko. Asi nejjednodušším způsobem batikování je svazování terčů. Vyberte si, zda chcete jedno velké kolo uprostřed nebo více menších terčů rozmístěných po tričku. Prostředek zamýšleného kolečka chytněte mezi konce prstů a vzniklý cíp ovažte provázkem. Můžete také svazovat tričko podélně, čímž vytvoříte vodorovné pruhy, nebo třeba jen tričko bez nějakého systému shrnout k sobě a vzniklý chumel pevně ovázat.
Barvu připravte podle návodu na sáčku. Poté do ní ponořte svázané tričko a nechte ho důkladně projít varem po dobu, která je doporučena opět na konkrétní barvě. Jakmile ho poté vytáhnete z vroucí vody, propláchněte ho pořádně tekoucí vodou a potom už můžete odstranit provázek. Tímto je hotovo, už se můžete kochat výsledným výtvorem. Při následném praní myslete na to, že nějakou dobu bude tričko nejspíš pouštět barvu.
Jak odbarvovat?
Kromě batikování můžete originální oděvy tvořit také pomocí odbarvování. Ideálním a levným prostředkem k tomu je klasické Savo. Způsobů, jak s ním pracovat, je několik. Záleží na tom, jaký má být výsledek. Můžete buď pomocí rozprašovače jednoduše trochu rozstříkat přes celé narovnané tričko nebo ho předtím pomačkat. Na dětských tričkách budou pěkně vypadat obrázky zvířat nebo oblíbených postaviček. Na to stačí vystřihnout ve čtvrtce tvrdého papíru obrys v požadované šířce, čtvrtku přiložit na tričko a její okraje zatížit, aby držela na místě, a pak opatrně postříkat prostřihy Savem. Tričko můžete nechat tak nebo ještě celé jemně postříkat Savem v rozprašovači.
Co se dá batikováním upravit?
Prakticky cokoliv z bavlněné látky. Můžete si kromě triček vyrobit originální kalhoty, sukně, šaty, látkové kabelky i letní tenisky (ty by nemusely vydržet vaření, takže raději je jen odbarvujte). Vše, co je z vhodného materiálu, se dá tímto způsobem zrenovovat.