O cholesterolu se většinou mluví jako o strašáku dnešní doby, který nás pomalu zabíjí. To ale není tak úplně pravda. Cholesterol je sám o sobě pro naše tělo dokonce nezbytný, škodí až jeho vysoká hladina, která přináší rizika vážných chorob. Co tedy udělat pro to, abychom snížili hladinu cholesterolu v krvi a předešli případným zdravotním problémům? Přečtěte si naše rady.
Co je cholesterol?
Cholesterol je látkou tukové povahy, tedy lipidem. Je nedílnou součástí každé naší buňky, bez něj by vůbec nemohly vzniknout, protože je důležitý při tvorbě buněčných membrán. Je také důležitou stavební jednotkou nervů, některých hormonů a vitamínu D. Kromě toho pomáhá tělu zpracovávat tuky. Většinu cholesterolu si organizmus vyrobí sám, zbytek pak přijmeme v potravě.
Jaká hladina cholesterolu je v pořádku?
Hladina celkového cholesterolu by neměla přesahovat hranici 5 mmol/l (milimol na litr). Do 6,5 mmol/l jde o zvýšenou hladinu a od 6,5 mmol/l je již hladina cholesterolu riziková. Jde ale také o to, kolik z něj je toho špatného. Cholesterol se totiž dělí na škodlivý LDL, který způsobuje zdravotní rizika, a příznivý HDL, který nijak neškodí, ale naopak pomáhá krvi zbavit se LDL cholesterolu. Toho by nemělo být v krvi více než 3 mmol/l. [1]
Jaká rizika zvýšený cholesterol přináší?
Přebytek cholesterolu se usazuje v cévních stěnách a nahromaděním vytváří tzv. aterosklerotické pláty. Kvůli nim pak cévy ztrácejí pružnost a zužuje se prostor pro průtok krve. Zvyšuje se tím riziko srdečně-cévních onemocnění jako například infarktu nebo mozkové mrtvice.
Jak snížit hladinu cholesterolu v krvi?
Základním předpokladem ke snížení hladiny cholesterolu je změna životního stylu a především jídelníčku. Vyřadit byste měli všechny potraviny, které obsahují velké množství nasycených živočišných tuků, naopak zařadit co nejvíce zeleniny a ovoce. Rostlinná složka by měla tvořit až dvě třetiny celkového příjmu potravy. Poslední třetina se pak může skládat z libového masa, ryb a mléčných výrobků.
Co vyškrtnout ze svého jídelníčku?
- tučné maso (především vepřové)
- sádlo
- vnitřnosti
- uzeniny
- paštiky
- vaječné žloutky
- máslo
- smetanu, šlehačku
- tavené sýry, tučné tvrdé sýry
- sladkosti – čokolády, oplatky, zákusky, koláče, apod.
Co začít více jíst?
- zeleninu (na snižování hladiny cholesterolu je skvělá brokolice, mrkev, zelí, cibule)
- ovoce (především jablka, hrušky, meruňky, pomeranče)
- celozrné pečivo
- cereálie
- libové maso (kuřecí a krůtí prsa, králičí maso, jehněčí maso)
- ryby (mohou být i tučnější, protože obsahují zdravé omega 3 mastné kyseliny, které pomáhají snižovat hladinu LDL v krvi)
- ořechy a semínka (jsou hodně tučné a kalorické, takže jen v malém množství, abyste nezačali přibírat na váze)
Co ještě změnit?
Kromě změny jídelníčku je potřeba do svého denního režimu začlenit i více pohybu. Pro začátek stačí alespoň pravidelná každodenní svižná procházka. Pohyb je důležitou součástí prevence všech onemocnění a u rizik spojených s vysokou hladinou cholesterolu je tomu také tak. Na trhu je k dostání i množství potravinových doplňků ke snížení hladiny cholesterolu, které také můžete vyzkoušet. Bez změny životního stylu a stravování vám ale samy o sobě nepomohou. Pokud nezabírá vůbec nic a hodnoty cholesterolu jsou pořád vysoké, doporučí vám lékař pravděpodobně užívání léků.
Ondřejův dodatek
Velmi účinně normalizuje hladinu cholesterolu v krvi také olivový olej, který je ideální konzumovat pravidelně. Stačí dvě polévkové lžíce denně na lačný žaludek a hned uvidíte ten rozdíl.
Zdroj: 1. https://cs.wikipedia.org/wiki/Cholesterol, vid.30.6.2015
Všiml jsem si, že se lidé stále zajímají o to, co při vysokém cholesterolu jíst. Dovolil jsem si k tomu tedy napsat článek. Zájemci ho mohou najít tady: http://www.beznudle.cz/lex-cz-blog-0004.html