Vzhledem k tomu, že nám zuby vyrostou pouze dvakrát, je potřeba se o ně pečlivě starat. A i když na internetu najdete pár návodů na přirozenou regeneraci zubů, žádná seriózní věděcká studie na toto téma nikde není, protože je samo-regenerace zubů brána jako nemožná. Na druhou stranu, když už zuby vyrostou dvakrát, proč ne třeba třikrát. Tělo to umí, jen je potřeba ho k tomu nějak přimět. Ať je to jak je to, nás aktuálně zajímá správná péče o chrup.
Čistění zubů kartáčkem je základ
Čistit zuby byste si měli minimálně dvakrát denně, po dobu 2 minut. Někdo sice říká, že byste si měli po každém jídle zuby čistit, ale určit víte, že to není tak jednoduché. Pokud však máte možnost si po obědě zuby čistit, určitě toho využijte. Ostatní si čištění zubů mohou nahradit žvýkáním žvýkaček bez cukru.
Samotné čištění kartáčkem by mělo probíhat tak, abyste si vyčistili nejen plochu zubů, ale hlavně také prostor mezi zuby. Ten se čistí pohybem nahoru a dolů. Nezapomínejte si také čistit zuby z druhé strany, ne jen z té přední.
Má smysl kupovat drahý kartáček?
Ano i ne. S drahými kartáčky futuristických tvarů si sice zuby vyčistíte dobře, nicméně stejného výsledku dosáhnete při troše snahy i s kartáčkem za dvacet korun. Navíc když si uvědomíte, že různé přírodní národy na čištění zubů používají různé listy a stébla, a i tak mají zuby v lepším stavu než vy, tak je skutečně na pováženou, jestli má smysl investovat do drahého kartáčku.
Něco jiného však je elektrický kartáček. Ten díky vysoké rychlosti rotace čistící hlavy dosahuje velmi dobrého a přitom i rychlého vyčištění zubů. Kdo to nevyzkoušel, nepochopí. Na druhou stranu je elektrický kartáček, oproti běžnému, velmi drahý.
Na čem u kartáčku záleží, jsou štětinky, které se rozlišují podle jejich tvrdosti. V závislosti na citlivosti dásní si sami vyberte tvrdost, která vám vyhovuje.
Má smysl čištění jazyka?
Možná se čistění jazyka zdá jen jako něco co vymyslelo marketingové oddělení, ale svou logiku to má. Na jazyku se totiž drží různé bakterie, které je dobré při čištění zubů také odstranit. Na druhou stranu vám čištění jazyka jazyk rozdráždí, takže pokud vám to vadí, nemusíte to dělat.
Jakou si vybrat zubní pastu?
Výběr zubní pasty záleží na vás, tom co od ní očekáváte, a vašich finančních možnostech. Drahé zubní pasty skutečně bývají lepší. Minimálně když bojujete s paradentózou, nebo s přecitlivělými zuby nebo dásněmi, případně pokud chcete zuby bělit. Důležité je, aby v pastě byl obsažený fluorid. Ten se totiž váže na zubní sklovinu a je schopen jí remineralizovat.
Nezapomínejte na ústní vodu
Úkol ústní vody spočívá v podstatě v dezinfekci ústní dutiny. Proto velká část ústních vod obsahuje alkohol, který si s bakteriemi spolehlivě poradí. Kvalitní vody navíc obsahují fluor, který jak již bylo uvedeno remineralizuje zubní sklovinu.
Mimo klasické ústní vody existují také vody postavené na bylinné bázi. Ty mají především blahodárný vliv na dásně. Například takový Herbadent, který je velmi účinný prostředek pro ústní hygienu.
Zubní niť a mezizubní kartáček je také dobré používat
Mezizubní prostor, v kterém se drží zbytky jídla, se nejlépe čistí s použitím zubní niti, nebo mezizubního kartáčku. To čím si mezizubní prostor budete čistit záleží na vašich zubech a prostoru mezi nimi.
Až budete používat mezizubní kartáček, připravte se na to, že vám ze začátku občas budou krvácet dásně. Dásně si po čase zvyknou a pak již to bude dobré.
Proč se někomu zuby kazí a jinému ne?
Asi jste si všimli, že někomu stačí si zuby čistit jednou za den a to ještě stylem „jen aby se neřeklo“, a přitom má perfektní zuby. Někdo jiný si čistí zuby každý den s použitím všech dentálních pomůcek, a i tak se mu zuby kazí. Tento fakt je dán genetikou a také stravou.
Dle výzkumů něčí imunitní systém umí likvidovat bakterie v ústech mnohem lépe než imunitní systém někoho jiného.To je důvod, proč se někomu zuby prostě a jednoduše nekazí.
Perlička: vědci pracují na očkování proti zubnímu kazu – základní ve formě nátěru na zuby prý již funguje, ale ještě není dokonalé
Ke kazivosti zubů je také potřeba uvést, že nezáleží jen na imunitním systému, ale i na stravě. Ta musí být dostatečně bohatá na minerální látky, vápník, fosfor, hořčík, fluor a vitamín D.
Bělení zubů
Pokud si doma chcete bělit zuby, použijte nějakou z past pro bělení zubů, nebo profesionální bělící sady, případně bělící pudry. Tak sice nedosáhnete dokonalé bělosti, ale i několik odstínů bělejší barva se počítá. Víc toho doma nezkoušejte. Na internetu jsou různé „domácí“ návody na bělení zubů, ale ty považujeme za krajně nebezpečné. Chcete-li dosáhnout nějakých lepších a rychlejších výsledků bělení, budete muset navštívit zubaře, který provádí tzv. estetickou stomatologii. Jedině tak můžete dosáhnout bezpečného 100% vybělení.