Jak spustit nouzový režim ve Windows 7 a 8?

Jak spustit nouzový režim ve Windows 7 a 8?

Nouzový režim ve Windows je asi jeden z nejlepších nástrojů, jaké kdy Microsoft do systému zakomponoval. Díky nouzovému režimu můžete počítač spustit v minimální hardwarové konfiguraci a bez programů, které se spouští po startu počítače. Díky tomu můžete v nouzovém režimu opravit ovladače hardware, nebo odinstalovat nějaký problémový program, pochytat viry, nebo třeba vypnout problémovou službu apod.

Bohužel je nouzový režim před očima běžných uživatelů celkem dobře skryt. Lze se totiž do něj dostat jen při pouštění počítače v momentě, kdy se z disku zavádí operační systém. Jedině v ten moment se dá vyvolat rozšířená spouštěcí nabídka, v které si vyberete spuštění nouzového režimu. A jak se to dělá?

Postup pro Windows 10 zde.

Nouzový režim ve Windows 7

Po zavedení operačního systému z disku, tedy ihned po zmizení všech informačních výpisů BIOSU je potřeba zmáčknout klávesu F8, která vyvolá „rozšířené možnosti spuštění“, kde si vyberete spuštění nouzového režimu. Pokud nevíte, kdy přesně klávesu F8 zmáčknout, mačkejte jí v celém průběhu spouštění počítače do doby, než se objeví logo Windows, pak už je pozdě.

Nouzový režim ve Windows 8 a 8.1

V osmičkách je spuštění poněkud těžší než ve Windows 7. Doba, po kterou je možno zmáčknout klávesovou zkratku Shift+F8 je totiž mnohem kratší než ve Windows 7. Z toho důvodu se dostat do rozšířené nabídky je poměrně komplikované. Mimo to je nabídka jiná a relativně hloupě vyřešena. Pokud se vám podaří klávesovou zkratkou to menu dostat, uvidíte následující grafické rozhraní. Zde klikněte na Upřesnit možnosti.

Windows-8-start-1Dále klikněte na Nastavení spouštění

Windows-8-start-2Na obrazovce „Nastavení spouštění“ klikněte na tlačítko restartovat. Je to sice nelogické, ale po restartu se sama objeví nabídka „Nastavení spouštění“ viz. poslední obrázek obrázek.Windows-8-start-3Po restartu uvidíte menu, v kterém si konečně můžete vybrat spuštění nouzového režimu tak, že zmáčknete číslo příslušného výběru.

Windows-8-start-4To je vše. Dále následuje spuštění systému v nouzovém režimu. Není to zcela intuitivní, ale co se dá dělat, pokrok nezastavíme.

Pokud se vám nedaří spustit nouzový režim pomocí klávesových zkratek, existuje ještě jeden způsob, jak se do něj dostat. Pokud vám funguje Windows, zmáčkněte klávesovou zkratku Win+R a do zobrazeného okna napište „msconfig“. Čímž vyvoláte konfiguraci systému. Zde klikněte na záložku „Spuštění počítače“ a dále vyberete „Bezpečné spuštění“ a klikněte na OK. Po restartu počítače se spustí sám nouzový režim.

nouzovy-rezim

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..