Jak zapnout NUM LOCK při startu PC ve Windows 10

Jak zapnout NUM LOCK při startu PC ve Windows 10

numlock

Ve Windows 10 se s numerickou klávesnicí pracuje stejně jako v předchozích verzích Windows. Pojďme si ukázat, jak zajistit zapnutí NUM LOCK hned po spuštění Windows.

Zkontrolujte BIOS/UEFI!

Máte-li v BIOSu/UEFI možnost zapnout numerickou klávesnici, pak je váš problém vyřešen. Prostě jí zapněte a není potřeba nic dále řešit. Pokud se do nastavení nedostanete, nebo se zde něco bojíte nastavovat, pokračujte ve čtení dále.

Jednoduché a funkční řešení

Aby vám následující fungovalo, potřebujete administrátorská práva. Zaručeně funkční a nejjednodušší způsob spočívá v úpravě registrů Windows. Abyste nemuseli ručně editovat registr, připravili jsme pro vás REG soubor, který za vás vše nastaví. Stáhněte si níže uvedený ZIP soubor. Po stažení na něj dvakrát klikněte, čímž dojde k jeho otevření. Na zobrazený soubor numlock.reg dvakrát klikněte a potvrďte výzvu.

>> Stáhnout soubor (ZIP archiv) <<

Pokud si chcete sami upravit registr, postupujte následovně. Spusťte regedit jako administrátoři a upravte hodnotu InitialKeyboardIndicators = 2147483648 registru následovně:

[HKEY_USERS\.DEFAULT\Control Panel\Keyboard]
"InitialKeyboardIndicators"="2"

Proč jsou s Num Lock(em) pořád takové problémy?

Číslo 2147483648 je decimální zápis hexadecimálního čísla 0x80000000, které systému říká, že nemá měnit poslední stav numlock klávesnice. Mělo by tedy fungovat to, že si systém bude pamatovat, jestli jste zmáčkli NUM LOCK při přihlašování se do počítače, nebo ne. Tohle sice funguje, jenže, problém je v tom, že se Windows prioritně řídí nastavením BIOSu/UEFI. Pokud zde máte uvedené, že se po zapnutí PC má vypnout NUM LOCK, dojde k jeho vypnutí a Windows ho nebude zapínat. Při problémech s Num Lock tedy rozhodně pomůže nejprve zkontrolovat nastavení BIOSu/UEFI a zde případně NUM LOCK nastavit jako ON. Tak či tak, nastavovaná hodnota 2 v registru zajistí vždy zapnutí NUM LOCK, vyjma registru tedy nemusíte nic nikde nastavovat.