Jak zkontrolovat disk v Ubuntu?

Jak zkontrolovat disk v Ubuntu?

Chcete-li udělat kontrolu disku, podobnou check disku (chkdsk.exe) z Windows, pak v Ubuntu máte několik možností jak to udělat.

FSCK

File System ChecK je standardní program pro kontrolu disku. Předem upozorňujeme, že nesprávné použití tohoto programu může poškodit data na disku.

Jak FSCK použít?

  • Příkazem sudo fdisk -l zjistíte, jednotlivé cesty k diskům (pokud je neznáte).
  • Pokud je disk připojený a lze odpojit za běhu PC, pak tak učiňte příkazem sudo umount /VYBRANY-DISK
  • Po odpojení kontrolu provedeme příkazem sudo fsck -y /VYBRANY-DISK

Rozhodně běh programu FSCK nepřerušujte, mohlo by dojít k poškození dat.

V případě systémového disku se kontrola musí provést při startu počítače. To uděláte pomocí příkazu sudo touch /forcefsck. Příkaz vytvoří v kořenovém adresáři prázdný soubor, který zajistí spouštění programu. Vytvořený soubor se po kontrole smaže, nicméně i tak raději zkontrolujte, jestli je opravdu smazaný, jinak se vám kontrola bude spouštět znovu. To uděláte příkazem sudo rm /forcefsck.

BADBLOCKS

Program badblocks je podobný fsck s tím rozdílem, že pouze hledá vadné bloky a tak je jeho základní použití bezpečnější. Pokud program spustíte následovně sudo badblocks -sv /VYBRANY-DISK, spustí se pouze read-only test, který může běžet i na připojeném disku. Parametr -n spustí read-write nedestruktivní test disku.

GNOME-DISK-UTILITY

Asi uživatelsky nejpřívětivějším způsobem jak provést kontrolu disku, je s použitím gnome-disk-utility, které jsou součástí Ubuntu a nabízí grafické prostředí. Program spustíte pomocí příkazu sudo gnome-disks. V programu si vyberte disk, který vás zajímá a v menu spusťte kontrolu disku.

obr. gnome disk
Klikněte pro zvětšení

Závěr

Všechny zmíněné programy mají různé možnosti nastavení a další funkce, které přesahují rámec tohoto článku. Ten vás měl jen navést na správnou cestu.

2 thoughts on “Jak zkontrolovat disk v Ubuntu?

  1. Vypadá to dobrá aplikace, je v češtině. Testoval jsem několik disků, u dvou ze tří SSD disků mě to upozornilo že jsou v pořádku, ale hrozí možnost selhání. No- už mají něco za sebou. Dva klasické starší disky jsou v pořádku. Zdá se, že se SSD disky rychleji opotřebovávají.

    1. Dobrý den, kvalitní SSD disky vydrží hodně. Osobně jsem zatím ze žádných svých SSD disků nevyhodil a to nejstarší mám cca 10 let. Na druhou stranu ho moc nepoužívám, takže asi tak. Viděl jsem však i hodně starý WD, který dostával čočku na extrémně pomalém notebooku, ale i tak vydržel mnoho let.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..