Jak zkopírovat velký soubor na flash disk?

Jak zkopírovat velký soubor na flash disk?

Pokud chcete zkopírovat velký soubor na flash disk, třeba protože si chcete udělat zálohu dat, můžete se u souboru s velikostí vyšší jak 4 GB, setkat s hlášením systému o nedostatku místa na disku. A to i v případě, že máte velký prázdný flash disk o velikosti třeba 32 GB. Otázka je, co se s tím dá dělat?

Problém je v souborovém systému

Drtivá většina flash disků má jako souborový systém, dnes již poměrně zastaralý a nespolehlivý, FAT32. Ten sice umožňuje dělat flash disky o velkých kapacitách, avšak neřeší problém s velkými soubory. V případě FAT32, je totiž možné na disk nahrát maximálně 4 GB soubor. Z toho důvodu se souborový systém FAT32 pro zálohování nehodí.

Proč FAT32

Na otázku, proč se FAT32 stále používá, když jsou mnohem dokonalejší souborové systémy, je jednoduchá. FAT32 je jednoduchý, dobře známý, a hlavně je zdarma, takže se za jeho používání nemusí platit žádné licence. Mimo to, FAT32 se bere jako takový standard, který umí přečíst každé zařízení a každý operační systém. Mimo to, pro většinu případů FAT32 plně postačuje.

Jak tedy dostat velký soubor na flash disk?

V zásadě jsou dvě řešení. První spočívá v tom, že disk naformátujete na NTFS. To vám však nedoporučuji, protože pak disk v podstatě přečtete jen na systémech s Windows.

Druhý způsob spočívá v rozdělení souborů na části, velikostí nepřesahující 4 GB. Toho se dá dosáhnout dvěma způsoby.

Soubor můžete komprimačním programem, nejjednodušeji pomocí WinRARu, rozdělit na bloky definované velikosti, nebo pomocí speciálních programů soubory jednoduše nasekat na části.

Pokud budete chtít se soubory dále pracovat, je potřeba je spojit v jeden celek, což ve WinRARu uděláte jednoduše dekompresí částí archívu, nebo v druhém případě spojením jednotlivých částí zpět do jednoho souboru.

winrar

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..