Jaký je rozdíl mezi BIOSem a UEFI?

Jaký je rozdíl mezi BIOSem a UEFI?

laptopS příchodem UEFI se lidé čím dál častěji ptají, jaký je základní rozdíl mezi BIOSem a UEFI. Například proto, že při spouštění Windows 7 funguje pouze tzv. Legacy mode a ne UEFI. Pojďme se alespoň v krátkosti podívat na rozdíly mezi těmito dvěma režimy.

BIOS je předchůdce UEFI. Je to zkratka Basic Input Output System, což je vlastně takový malý operační systém, který slouží k prvotní inicializaci hardware a zavedení operačního systému. V moderních počítačích se s ním stále z důvodů zpětné kompatibility je možné setkat, protože je v současnosti (rok 2017) stále dost počítačů, které provozují nějaký z operačních systémů, který UEFI nepodporuje. Tím je například stále hojně rozšířený Windows 7.

Jeden z mála problémů BIOSu je fakt, že má omezenou velikost v jednotkách několika málo MB. Což silně omezuje zavádění grafických prostředí, která jsou pro uživatele přehlednější. I když více či méně úspěšná grafická prostředí jsou v BIOSech značkových počítačů používána již poměrně dlouho, mají mnoho omezení. Mimo to BIOS má jistá další omezení, které však běžný uživatel jen málokdy postřehne.

UEFI je zkratka Unified Extensible Firmware Interface a jedná se o nástupce BIOSu. Na rozdíl od BIOSu nemá tolik omezení, podporuje Secure boot (spouští se pouze certifikované softwarové komponenty, což má sloužit jako ochrana OS, nicméně jako ochrana to moc dlouho nevydrželo, již existuje škodlivý SW, který si s tím umí poradit. Mimo to je celý Secure boot poměrně kontroverzní, protože údajně obsahuje zadní vrátka), moderní procesory a podporuje tzv. GPT (GUID Partition Table), které nahrazuje starší MBR (Master Boot Record), který měl 2 TiB limit velikosti disku pro bootování. GPT dále výrazně usnadňuje zavádění více operačních systémů, protože nemá jen jeden bootloader, ale samostatný vyhrazený oddíl systému EFI (ESP) pro ukládání více bootloaderů. Není tak potřeba, aby jeden zavaděč staral i o další operační systémy. Dále UEFI umožňuje výrobcům dělat hezčí a přehlednější grafické prostředí, které často obsahuje různé utility pro správu počítače. Umožňující například provést přeinstalaci operačního systému ze skrytého oddílu na pevném disku, provádět diagnostiku HW, provádět update UEFI z internetu apod.

Tolik k základním rozdílům, kterých je mnohem více, avšak nemělo by moc smysl je tu rozebírat. Ještě na závěr k pojmu Legacy mode. To není nic víc, než nešťastně pojmenovaný starší režim BIOSu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..