Jaký vliv má na psa kastrace a má vůbec smysl?

Jaký vliv má na psa kastrace a má vůbec smysl?

pes

Přestože je kastrace psů poměrně rozšířená, například psa z útulku si domů vezmete pouze vykastrovaného, ne každý ví, co se se psem po kastraci děje. Každý samozřejmě ví, že dojde k úpravě pářící apetence, ale k čemu ještě dalšímu?

Co změní kastrace?

Jak již bylo uvedeno, odpadnou pářící choutky. Doslova. Například úplně ustanou útoky na nohy páníčků a všelijak vonících návštěv. Což je pozitivní, protože psi si se svou žádostivostí moc hlavu nelámou. Stejně tak si pes přestane všímat fen.

Dojde k větší či menší změně chování k ostatním psům. Po kastraci se tak budete mnohem častěji setkávat s útoky na obě pohlaví. Viditelnost/intenzita změny záleží na povaze psa.

Testosteron je hormon, který je zapojený do procesu regulace metabolismu. Tudíž jeho vyřazením z provozu spustíte u psa nekonečnou žravost, kterou budeme muset kontrolovat, jinak se z něj stane nezdravý cvalík. Doživotní dieta se nejčastěji řeší pomocí granulí pro kastrované psy, které obsahují méně olejů a tuku. Každopádně počítejte s tím, že se pes bude mnohem více dožadovat jídla.

V neposlední řadě, jedna z mála změn, které si po kastraci asi také všimnete, bude hebčí srst.

Co se kastrací nezmění?

Močení. Přestože se očekává, že se tak trochu ze psa stane fenka, není tomu úplně tak. Očůrávání se omezí, ale úplně nezmizí.

Co se také nezmění po kastraci, je povaha psa. Pokud byl před kastrací pes agresivní, bude dále agresivní. Pes se sice trochu uklidní, to ano, ale ne zas nějak moc výrazně. V prvním měsíci dojde k jistým výraznějším změnám v chování, ale to se časem z části vrátí zpět.

Kdy tedy má smysl kastrovat psa?

Jednoznačně ve chvíli, kdy chcete zamezit nežádoucímu krytí, nebo v případě, že vám pes neustále utíká za hárajícími fenkami. Dále pak se kastruje ze zdravotních důvodů v případě, že má pes zdravotní problémy, třeba jako je nádor varlat, hyperplazie varlat apod. V ostatních případech to moc smysl nemá.

Kdy je nejlepší psa kastrovat?

V našich končinách se preferuje kastrování psa po dosažení pohlavní vyspělosti, aby došlo k úplnému vývinu pohlavního orgánu.

Jaké jsou komplikace kastrace?

Samotný operační zásah je sám o sobě potencionálně rizikový, zejména pak u starších psů. Dále pak pooperační rána může začít hnisat. Může se také objevit otok.

Kolik kastrace psa vlastně stojí?

Různě. Záleží na zdraví, věku psa a plemeni. Částka se pohybuje většinou mezi 5 a 10 tisíci Kč.