Pokud sháníte byt ke koupi, pak určitě narazíte v nabídce realitních kanceláří také na družstevní byty. Takový byt může být výrazně levnější než byt v osobním vlastnictví, a tak můžete jeho koupí ušetřit spoustu peněz. Problém je v tom, že banky vám peníze na pořízení družstevního bytu nedají. Dá se s tím něco dělat?
Ano, vždy se dá něco dělat. Podmínkou je však fakt, že byt převedete, zpravidla do jednoho roku, od pořízení do osobního vlastnictví. Pokud by se tak nestalo, máte smůlu, případně by se vám úvěr hodně prodražil.
Jak tedy na to? Předně musíte sehnat banku, která vám bude ochotna poskytnout tzv. předhypoteční úvěr, který se po převedení bytu do osobního vlastnictví převede na normální hypotéku. Počítejte však s tím, že bude předhypoteční úvěr oproti hypotéce o dost dražší, takže snadno za něj zaplatíte i 100.000,Kč, a přitom nesplatíte z hypotéky ani korunu. Na druhou stranu, jak již bylo uvedeno, družstevní byty se prodávají výrazně levněji než byty v osobním vlastnictví. Navíc můžete narazit na byt, který je již dlouho v nabídce realitní kanceláře, a tak jeho cena šla již hodně dolů. Tudíž předhypoteční úvěr nemusí být nutně nevýhodný.
Než se však pustíte do jednání s bankou, zjistěte si, že skutečně bude možné byt po odkoupení převést do osobního vlastnictví. Pokud to družstvo má teprve v plánu, nemusí k tomu vůbec v brzké době dojít. Lidem totiž vyhovuje, když se o nic nemusí starat a tak často s převodem do osobního vlastnictví nepospíchají. Někdy se převod pro změnu zadrhne na naštvaném nájemníkovi apod. Takže by se vám ve výsledku mohl předhypoteční úvěr hodně prodražit.
Tip: Zkuste na majitele zatlačit, aby snížil prodejní cenu. Koupě takového bytu je pro vás přeci jen velkou komplikací. Ne každá banka vám totiž vyjde vstříc.
Tip: Pokud budete bankou tlačeni do následné nevýhodné hypotéky, tak si zkraťte dobu fixace na 1 rok, a následně celou hypotéku refinancujte. Můžete tak ušetřit hodně peněz.