Menstruační kalíšek – co to je a kde ho sehnat?

Menstruační kalíšek – co to je a kde ho sehnat?

Menstruační kalíšky
Autor: Greencolander, Licence: CC BY 2.0

Menstruační kalíšek je poměrně jednoduché řešení nesnadného problému, které ženám může výrazně pomoci při menstruaci. A přestože to není žádná novinka, dostává se do popředí až v posledních letech.

Co je to menstruační kalíšek?

Menstruační kalíšek je nejlepší a nejkomfortnější ochrana proti menstruačnímu krvácení. Jedná se o kalíšek ve tvaru zvonu, který je vyrobený z anti-alergenního silikonu*. Ten po zavedení do pochvy přilne k poševní stěně, kde sbíhá menstruační krev. Žena tak nemusí mít tampón ani menstruační vložky. Kalíšek je schopen pojmout zhruba 30 mililitrů krve. V závislosti na intenzitě menstruačního krvácení je potřeba ho zhruba po 12 hodinách vyprázdnit. Před opětovným zavedením se musí kalíšek řádně dezinfikovat převařením ve vodě (5 minut ve vroucí vodě – podobně jako u sterilizace dudlíku), případně vyčistit pomocí speciálních tablet nebo prášku (př. Sterilizační tablety MILTON, prášek GAIA MAGIC TOUCH). Přestože je aplikace menstruačního kalíšku podobná zavádění tampónu, jeho aplikace vyžaduje určitou zkušenost. Doporučuje se tedy si před menstruací kalíšek pořádně vyzkoušet.

Věděli jste: První menstruační kalíšek byl vyroben v roce 1937 výtvarnicí Leonou Chalmers. Bohužel se v té době neujal.

Proč používat menstruační kalíšek?

Předně, nebudete si muset tak často měnit vložky či tampóny. Kalíšek také není napuštěn žádnou chemií, která může mít nepříznivý vliv na přirozené prostředí v pochvě. Dále je kalíšek z hygienického hlediska mnohem lepší, protože se na něm tolik nemnoží bakterie. V neposlední řadě, kalíšek není vidět, nejste s ním tedy nijak limitována. Spíše naopak.

Kde se dá menstruační kalíšek koupit?

Koupit ho můžete klasicky v lékárně, a pokud se stydíte, nebo chcete mít větší výběr, tak na internetu (ukázat nabídku menstruačních kalíšků). A nezapomeňte, kalíšky se vyrábí ve více velikostech.

* Existuje i latexová verze, ale ta vyvolává alergické reakce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..