Může mě soused ze svého pozemku fotit nebo pozorovat?

paragrafSousedské spory jsou často velmi komplikované a těžko se řeší, tento však ne. Vše je totiž relativně snadné. Pojďme se na to podívat.

Může vás soused ze svého pozemku či bytu fotit?

Ne nemůže, pokud mu k tomu nedáte svolení. Zde občanský zákoník v paragrafu na ochranu osobnosti jasně udává:

§ 12

Písemnosti osobní povahy, podobizny, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy týkající se fyzické osoby nebo jejích projevů osobní povahy smějí být pořízeny nebo použity jen s jejím svolením.

Výjimku tvoří pořízení pro účely zákona (policie aj.), pro zpravodajské účely (TV, rádio, tisk aj.), dále pro účely umělecké či věděcké viz. odstavec 2 a 3 uvedeného paragrafu občanského zákoníku.

Může vás soused pozorovat?

Zde to není tak jednoduché. Pokud se na vás soused čas od času podívá, třeba co kutíte, tak se nic neděje. Pokud však vás bude cíleně pozorovat, to jest třeba dalekohledem, nebo si k tomuto účelu zřídí místo, z kterého vás bude pravidelně sledovat, tak to se již nesmí viz.:

§ 11

Fyzická osoba má právo na ochranu své osobnosti, zejména života a zdraví, občanské cti a lidské důstojnosti, jakož i soukromí, svého jména a projevů osobní povahy.

3 thoughts on “Může mě soused ze svého pozemku fotit nebo pozorovat?

  1. dobry den jsme zahradkari s manzelkou .jsme sledovani sousedy jejich fotopastmi byla privolana trikrat policie .z prestupkove komise nas informovali ze to je odlezene jako neumyslnost .trva to jiz treti mesic .co s tim,?

    1. Tak asi jste jim něco udělali.lide nepořizují drahé fotopasti jen tak.
      Něco jste jim zlomili nebo zničili.nemam pravdu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..