Na co si lze vzít hypoteční úvěr?

Ruce kryjící důmVětšinu hypoték bychom mohli zařadit do kategorie tzv. účelových úvěrů. To znamená, že peníze z takového úvěru nelze použít na cokoliv, ale typicky na sjednaný účel. Za jakým účelem lze hypoteční úvěr sjednat, prozradí následující odstavce.

Na nákup nemovitosti

Nejběžněji se peníze z hypotéky využívají na koupi již stojící nemovitosti. V tomto případě se nejčastěji ručí přímo kupovanou nemovitostí. Aby byl žadateli úvěr schválen, je nutné, aby kupovaná nemovitost přešla do osobního vlastnictví dlužníka. Pokud jste si vyhlédli byt ve družstevním vlastnictví, nemusíte však zoufat. Bude-li možný pozdější převod do osobního vlastnictví, banka vám může poskytnout tzv. předhypoteční úvěr. Ten je však poskytován pouze na dobu, než se stanete vlastníky zastavené nemovitosti a během jeho trvání splácíte pouze úroky, nikoliv jistinu.

Na výstavbu nemovitosti či její rekonstrukci

Dalším účelem, za kterým lze sjednat hypotéku, je výstavba nemovitosti. Situace je v tomto směru komplikovanější, neboť nemá dlužník zpravidla čím ručit. Ani v tomto případě však není třeba propadat zoufalství. Banka vám i na tento účel hypotéku poskytne, splníte-li tedy všechny ostatní náležitosti a váš příjem bude dostatečný. Vyplácení hypotéky však bude probíhat postupně, jak budou probíhat stavební práce. Banka vám tak zpravidla poskytne peníze pouze proti faktuře za dohodnuté stavební práce a materiál. O poznání jednodušší bývá situace v případě rozsáhlejších rekonstrukcí, přestaveb či dostaveb. V této situace můžete zpravidla ručit nemovitostí, jejíž hodnota převýší náklady prováděných prací, a tedy převýší i hypotéku samotnou.

Na refinancování hypotéky

Většina bank rovněž umožňuje využít hypoteční úvěr na refinancování. Novou hypotékou jednoduše splatíte tu stávající. Změní se tedy subjekt, kterému splácíte, stejně jako subjekt, v jehož prospěch je zřízeno zástavní právo k vaší nemovitosti. Proč se pouštět do takové rošády? Refinancování totiž využijete v okamžiku, kdy vám jiná banka nabídne podstatně lepší podmínky splácení. Ovšem pozor! Refinancování hypotečního úvěru se většinou vyplatí v jediný okamžik, kterým je konec fixace stávající hypotéky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..