Pásový opar – příznaky a léčba

Pásový opar – příznaky a léčba

LékařkaPásový opar, nebo-li herpes zoster, je velmi nepříjemné a bolestivé virové onemocnění, kterému se bohužel někdy člověk neubrání. Prodělali jste v dětství plané neštovice? Pak i ve vašem těle dříme virus, který pásový opar způsobuje. Za obojím totiž stojí jeden a ten samý zástupce patřící do skupiny herpetických virů, Varicella zoster. Po prodělání planých neštovic zůstane v těle nejčastěji skrytý v nervových uzlinách podél páteře. V případě silného oslabení organizmu se tu pak rozmnoží a způsobí zánět nervového vlákna, které z této uzliny vychází. Právě tento zánět stojí za velkou bolestivostí nemoci, kožní puchýřky jsou pak vnějším projevem tohoto zánětu.

Kdo je nejvíce ohrožen?

Nejohroženější skupinou jsou lidé, kteří prodělávají nebo v poslední době již prodělali závažné onemocnění, které velmi oslabilo jejich imunitu. Často proto napadá lidi s virem HIV, rakovinou, zápalem plic, po těžké chřipce a podobně. Ovšem někdy se vyskytne i u jinak zdravého člověka, a to hlavně při zvýšeném stresu a fyzické námaze, po úrazu nebo psychickém šoku. U starších lidí bývá imunita přirozeně slabší a tak je u nich i výskyt tohoto onemocnění častější.

Příznaky pásového oparu

Prvním příznakem bývá nejčastěji bolestivost a to v místě, kde se do několika dnů objeví puchýřky, může odtud ale vystřelovat i do velké části těla. Bolest se projevuje se pálením, pícháním a nepříjemným pnutím. Mohou se objevit také příznaky podobné chřipce, což je schvácenost, celková malátnost a slabost, zvýšená teplota či zažívací potíže. Na postižené oblasti se nejdříve objeví červené skvrny, které brzy vystoupí a naplní se tekutinou. Během několika dní se čirá tekutina zakalí a puchýřek se změní ve stroupek.

Typický vzhled

Jestliže již nemoc propukne, poznáte celkem jednoduše, že jde skutečně o pásový opar. Pro nemoc je totiž typický výsev puchýřků v pruhu (odtud název nemoci) a to nejčastěji na horní polovině trupu, ramenou a nebo v obličeji kolem očí a na čele. Může se však vyskytnout i v jiných částech těla. Výsev pruhu puchýřů bývá jednostranný podle toho, na které půlce těla je nerv zasažen. S těmito příznaky byste se vždy měli obrátit na lékaře, který zahájí léčbu. Obzvlášť v případě výsevu puchýřků v blízkosti oka s návštěvou neotálejte, může to být nebezpečné. I u jiných zasažených míst by ale léčba měla být zahájena maximálně do tří dnů od propuknutí nemoci, aby byla co nejrychlejší a nejúčinější.

Léčba pásového oparu

Lékař vám obvykle předepíše virostatika v kombinaci s protizánětlivými léky a léky proti bolesti. Na puchýře je dobré aplikovat tekutý pudr nebo zinkový olej, urychlí to jejich zaschnutí. Doporučuje se zvýšit příjem vitamínu B, ať už v podobě potravinových doplňků nebo v přírodní formě, třeba pojídáním pivovarských kvasnic. První fáze léčby trvá asi týden a po ní přichází druhá, kdy se zaschlé stroupky začínají odlupovat. Je dobré mazat je protizánětlivou mastí, aby kůže zůstala vláčná a minimalizovalo se tak riziko vzniku nepěkných jizev. Tyto stroupky se odlupují asi dva týdny, ale i poté může zůstat místo ještě nějakou dobu bolestivé. Zpravidla trvá alespoň měsíc, než se pásový opar podaří vyléčit.

Jak na prevenci?

Úplně zabránit vzniku pásového oparu nejde. Jedinou prevencí je tak posilování imunity, aby měl virus co nejmenší šanci propuknout. Na trhu je k dostání mnoho prostředků k posílení imunitu, například s echinaceou či rakytníkem. Důležitá je také pestrá strava bohatá na vitamíny, hlavně vitamín C (velké množství ho obsahují třeba šípky či tropická třešeň Acerola – můžete zvolit čaj i tablety jako potravinový doplněk). A pak byste se samozřejmě měli pokusit co nejvíce vyhýbat stresu a vyčerpávající fyzické námaze. Zdravý životní styl prostě hraje i tady svou roli, ovšem přesto se můžete s pásovým oparem setkat.

Obrázky pásového oparu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..