Proč by kojenci neměli pít kravské mléko?

Proč by kojenci neměli pít kravské mléko?

mléko

V následujícím článku si odpovíme nejen na otázku v nadpisu, ale také na to, proč byla kojenci předepsaná suplementace železa, když přeci dostává vše, co by měl dostávat? Obojí totiž spolu souvisí.

Proč se doktorka ptá, jestli kojíte?

Mateřské mléko je pro dítě opravdu tím nejlepším, co mu můžete dát. Celá problematika kojení je dost složitá, my se však omezíme jen na jeden docela důležitý fakt, který vám pediatr většinou neřekne. A tím je to, že kravské mléko obsahuje laktoferin, který není tak úplně kompatibilní s lidským laktoferinem.

Podávání železa kojenci vždy konzultujte se svým pediatrem!!!

K čemu je tělu laktoferin?

Hodně zjednodušeně řečeno, laktoferin vychytává železo z potravy a transportuje ho do krve. Tím se podporuje nespecifická imunita. V neposlední řadě, pomocí laktoferinu tělo získává cenné železo, které pomáhá při transportu kyslíku apod.

Nespecifická imunita je imunita vrozená. Je zapsaná v DNA, nemá paměť, reaguje velmi rychle, je starší než specifická imunita, která se formuje až následně díky působení vlivu okolí, ve kterém žijeme.

Trochu to rozveďme.

  • Z hlediska nespecifické imunity je laktoferin důležitý, protože zabraňuje přemnožení nežádoucích patogenů ve střevech. Ten se totiž živí železem.
  • Pokud máte nedostatek železa, mluví se o vás jako o anemickém jinak řečeno chudokrevném. Železo pomáhá při transportu kyslíku z plic do ostatních částí těla a zajišťuje další důležité funkce.

Co tedy umělá náhrada mateřského mléka znamená pro dítě?

Především to, že laktoferin, který dítě dostává, neslouží tak dobře, jak by měl.  Následkem toho tělo získává menší množství železa. U dítěte tak hrozí chudokrevnost a s ní spojené zdravotní komplikace.

Pokud nekojíte, je velmi pravděpodobné, že dostanete železo v kapičkách. Suplementace železa má jisté vedlejší účinky, nicméně, je pro dítě lepší je pár měsíců snášet, než narušit jeho vývoj díky jeho absenci.

Autor článku není lékař.

Zdroj:

http://www.wikiskripta.eu/index.php/Laktoferin
http://vtm.e15.cz/aktuality/az-prilis-realny-navod-jak-vyslechtit-nadcloveka

Význam železa


http://www.wikiskripta.eu/index.php/Nespecifick%C3%A1_imunita

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..