Proč má stolice různé barvy a co znamenají?

Proč má stolice různé barvy a co znamenají?

Toaletní papírMnoho lidí je z mládí naučena, že stolice je něco fuj, a tak jí nevěnují dostatek pozornosti. Přitom vaše stolice, stejně jako vaše moč, vám může poskytnout cenné informace o vašem zdraví. Nevěříte?

Nejprve začněme popisem běžné stolice, která by měla být „zlatavě hnědá“, konzistence by měla být měkká, měla by plavat na vodě a nevydávat nějak moc intenzivní zápach. Toliko k popisu ideální stolice. V praxi se vám však taková stolice zas tak často nepovede. Například vegetariáni mají díky velkému příjmu vlákniny mnohem těžší stolici. Vláknina totiž absorbuje vodu.

To jak bude ve finále vypadat vaše stolice závisí jednak na tom, co aktuálně jíte a také na vašem zdravotním stavu. To znamená, že krátkodobé změny barvy, konzistence nebo zápachu stolice nutně neznamenají něco špatného. Například, zelená stolice může znamenat, že jste si dali k obědu velkou porci špenátu, nebo něco s velkým obsahem chlorofilu, případně jiného zeleného barviva. Také to může znamenat to, že jídlo bylo z těla vyloučeno, z nějakého důvodu, velmi rychle. Potrava byla pouze obarvena žlučí, která je žlutá až tmavě zelená a dále již neprošla dalším trávením. Pokud je však vaše stolice bez zjevného důvodu zelená delší dobu, rozhodně zvažte návštěvu lékaře, může to totiž znamenat, že máte nějaký zdravotní problém.

Krátkodobě změny vzhledu stolice (2 – 3 dny) nemusí znamenat nic vážného. Pokud změny trvají déle, navštivte svého lékaře!

Světlá stolice pak znamená to, že jíte pravděpodobně málo masa. Za hnědou barvu totiž může bilirubin, který je odpadním produktem metabolismu červeného krevního barviva hemu. Pokud tedy maso v poslední době omezujete, nebo nejíte vůbec, pak bude vaše stolice světlá. Pokud však maso jíte, pak to může znamenat nějaký zdravotní problém.

Červená stolice může znamenat to, že jste si dali k obědu červenou řepu, borůvky, nebo potravinové doplňky se železem. Pozor však na to, že se vždy jedná jen o přechodný jev. Pokud je stolice trvale červená, nebo pokud si nejste vědomi toho, že byste jedli něco, co by mohlo barevně ovlivnit stolici, pak je dost možné, že krvácíte v horní nebo dolní části trávicího traktu. Například, červená stolice kaštanové barvy může znamenat že vám praskl vřed, hemeroid, nebo vám krvácí nádor, případně máte jiný zdravotní problém, třeba Crohnovu nemoc, kterou však provází i další zdravotní problémy.

Pokud máte problém s vyprazdňováním – jde to ztuha – pak pijete málo vody. Mimo to, zvažte také konzumaci většího množství vlákniny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..